لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۹

امکان حمله نظامی اسرائيل به لبنان برسرتقسيم آب - 2002-10-16


اميل لحود رئيس جمهوری لبنان، طرح پمپ کردن آب رودخانه وزّانی در جنوب کشور را طی مراسمی افتتاح کرد. اين در حالی است که اسرائيل گفته است در صورت اجرای چنان طرحی دست به اقدام نظامی خواهد زد.

هزاران لبنانی در پی جاری شدن آب، به شادمانی پرداختند. با اين طرح، سالانه ۴ ميليون متر مکعب آب به روستاهای جنوب لبنان داده می شود. اسرائيل با اجرای طرح مخالف است و می گويد رود وزّانی در نهايت به دريای جليله می ريزد که منبع عمده آب در اسرائيل است. آريل شارون نخست وزير اسرائيل گفته است با توسل به اقدام نظامی جلو اجرای طرح لبنان را خواهد گرفت آمريکا، سازمان ملل متحد و اتحاديه اروپا کسانی را برای ميانجيگری در اين قضيه به منطقه فرستاده اند آخرين خبر

اسراييل بار ديگر لبنان را به دليل اجرای يک طرح آبياری بحث انگيز به حمله تهديد کرده است. اسراييل می گويد اين اقدام آب دريای جليله را کاهش خواهد داد، و شيمون پرز وزير امورخارجه روز چهارشنبه در پارلمان گفت اسراييل اقدام نمی تواند عمل يک جانبه لبنان را تحمل کند و از منابع آب شيرين خود دفاع خواهد کرد. پرز اين موضوع را پس از آن عنوان کرد که لبنان بيرون کشيدن آب بيشتری را از چشمه ای که به رودخانه وزّانی می ريزد آغاز کرد. لبنان قصد دارد هرسال ۱۰ ميليون متر مکعب َ آب چشمه را با پمپ بيرون بکشد و به روستاهايی که با بی آبی دست به گريبان هستند برساند. اسراييل می گويد اين کار سطح رودخانه را که به دريای جليله می ريزد پايين خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG