لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۵

شهروندان ربوده شده ژاپنی برای ديدار به کشورشان بازگشتند - 2002-10-15


پنج شهروند ژاپنی که ۲۰ سال پيش توسط کره شمالی ربوده شده بودند برای نخستين بار پس از ربوده شدن، به کشورشان باز گشتند. اين ۵ نفر امروز برای ديدار با بستگان از کره شمالی وارد توکيو شدند و انتظار می رود ۲ هفته در ژاپن بمانند. اين افراد که برای مدت کوتاهی در رسانه های ژاپن ظاهر شدند از تجربه ۲۰ ساله شان سخنی نگفتند. کره شمالی به همسران و فرزندان اين افراد اجازه نداد همراه آنان به ژاپن بروند. به گفته منتقدان،دليل اين مر آن بوده که از بازگشت اين عده به کره شمالی اطمينان حاصل کند. از ميان دست کم ۱۳ نفرژاپنی که در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ توسط کره شمالی ربوده شدند تا به جاسوسان آن کشور زبان و فرهنگ ژاپنی را بياموزند تنها همين۵ نفر زنده مانده اند آخرين خبر

پنج شهروند ژاپنی که حدود ۲۵ سال پيش به وسيله عوامل کره شمالی ربوده شدند، روزسه شنبه برای ديداری کوتاه اما فوق العاده پرشور وارد کشورخود شدند. اين پنج نفر تنها بازماندگان ۱۳ ژاپنی هستند که عوامل کشورکمونيستی کره شمالی آن ها را درسال ۱۹۷۸ ربودند تا زبان و فرهنگ ژاپنی را به جاسوسان کره شمالی بياموزند.

اين گروه هنگام ورود به فرودگاه توکيو با استقبال پرشوربستگان خود روبرو شدند که با چشمانی اشکبار ازآن ها استقبال کردند و آن ها را غرق دردسته های گل رز ساختند. بازديد اين عده ازکشورخود هنگامی صورت می گيرد که کره شمالی روابط خود را با ژاپن، فرمانروای استعماری سابق کره شمالی به حال عادی درمی آورد.

جونيچيرو کويزومی Junichiro Koizumi نخست وزير ژاپن می گويد کشور منزوی کره شمالی با دادن اجازه بازگشت به اين پنج ژاپنی، اولين گام را در راه حل مساله ربودن ژاپنی ها برداشته است.

XS
SM
MD
LG