لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

رهبران جهان بمب گذاری بالی را محکوم کردند - 2002-10-14


رهبران کشورهای جهان بمب گذاری وحشتناک جزيره بالی در اندونزی را محکوم کرده اند. پرزيدنت بوش اين رويداد را يک عمل زشت تروريستی خوانده است. سفير آمريکا در اندونزی می گويد از تعداد کارکنان سفارت آمريکا کاسته می شود و بسياری از اتباع آمريکا از اندونزی می روند. استراليا که بيشتر کشته شدگان از اتباع آن کشور بوده اند به دولت اندونزی پيشنهاد کرده است در تحقيقات و کاوش برای دستگيری تروريست های مسئولِ اين جنايت به مقامات اندونزی کمک کند. ده ها استراليائی ديگر نيز زخمی شده اند. دولت استراليا يکشنبه آينده را روز عزای ملی اعلام کرده است. در اين بمب گذاری ۱۸۷ نفر به هلاکت رسيدند که ده ها نفرشان از اتباع استراليا بودند.
بريتانيا، فرانسه و آلمان هم عده ای از اتباعشان در اين بمب گذاری کشته شده اند از جمله کشورهای غربی هستند که اين بمب گذاری را محکوم کرده اند. کارشناسان مبارزه با تروريسم از بريتانيا به اندونزی رفته اند تا در تحقيقات کمک کنند. آلمان هم به موجب قانون جديدی که در پی بمب گذاری های تروريستی يازدهم ماه سپتامبر در آمريکا تدوين کرده مستقلا ً به پيگرد افراد و سازمان های تروريستی می پردازد. در منطقه، ماهاتير محمد، نخست وزير مالزی گفت اين حمله مايه تأسف است و هشدار داد که خشم فزاينده مسلمانان در سراسر جهان به فزونی ترويسم منجر می شود.
کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد، که به پکن رفته خواستار همکاری بين المللی عليه تروريسم شد. آقای عنان، پيش از ديدار با جيانگ زِمين، رئيس جمهوری چين، در تالار بزرگ خلق چين، گفت بمب گذاری روز شنبه در جزيره بالی مؤکداً نشان که همکاری کشورهای برای شکست دادن تروريسم که وی آن را «بلا» خواند ضرورت دارد. احتمال دارد آقای عنان درباره بحران بر سر بازرسی های تسليحاتی در عراق نيز با رهبران چين گفتگو کند. چين خواستار حل و فصل ديپلماتيک بحران عراق است. پيشتر، آقای عنان در سخنرانی برای دانشجويان دانشگاه هانگژو گفت چين بايد برای پيشگيری از شيوع بيماری ايدز فوراً اقدام کند.

XS
SM
MD
LG