لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

رهبران احزاب نپال راههای برون رفت  از بحران سياسی کشور را بررسی می کنند - 2002-10-06


رهبران حزبهای سياسی در نپال در ديدار امروز خود راههای برون رفت از بحران جاری سياسی کشور را بررسی می کنند. بحران از آنجا آغاز شد که «جی آنندرا» پادشاه نپال دو روز پيش کابينه کشور به نخست وزيری شير بهادر دئوبا را منحل کرد. پادشاه، به طور موقت قدرت را به دست گرفت و گفت نخست وزير نتوانسته تدارک انتخابات ماه بعد پارلمان را ببيند و شايستگی خود برای مقام نخست وزيری رااز دست داده است.

«جی آنندرا» از رهبران حزبهای سياسی خواسته است پيشنهادهای خودراظرف ۵ روز به وی تسليم کنند. هنوز تاريخ انتخابات جديد از سوی پادشاه اعلام نشده است. کاتماندو پايتخت نپال برای دومين روز شاهد راهپيمائی هزاران نفر از مردم به طرفداری از اقدام پادشاه بوده است. نخست وزير برکنار شده و هوادارانش بشدت اقدام پادشاه را مورد انتقاد قرار داده اند.

شير بهادر دئوبا نخست وزير برکنارشده نپال، عزل ناگهانی خود را اقدامی غير دمکراتيک و برخلاف قانون اساسی دانست. شاه او را « بی کفايت » خواند زيرا موفق نشده بود که انتخابات نپال را در موعد خود برگزارکند. آقای دئوبا گفت کليه احزاب عمده کشور توافق دارند که با توجه به افزايش تهديد ناشی از شورشيان مائوئيستی، غيرممکن بود که بتوان رای گيری ها را به انجام رسانيد.

XS
SM
MD
LG