لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۸

ممنوعيت يک فيلم موفق کره جنوبی - 2002-10-02


يک فيلم ساخت کره جنوبی که بشدت مورد استقبال جشنواره های بين المللی فيلم قرار گرفت، در خود کره ممنوع شد. علت اين ممنوعيت يک صحنه طولانی عشق بازی بين يک زن و مرد سالمند در فيلم است.

فيلم "برای مردن هنوز بسيار جوان هستم" به کارگردانی پارک جين پيو Park Jin-Pyo بر اساس يک داستان واقعی ساخته شده است که شرح عشق زوجی است که هفتاد و اندی سن دارند. آنها پس از ديدار يکديگر، عاشق هم می شوند؛ مرد به زن نويسندگی ياد می دهد و زن، آواز خواندن را به او می آموزد؛ در مراسم ساده ای ازدواج می کنند و با هم عشق می ورزند.

همين موضوع آخر است که دست اندرکاران سينمای کره جنوبی را تا حدی مشوش کرده است. عليرغم ستايش فيلم در جشنواره کان در فرانسه و دعوت به جشنواره های سينمايی در سراسر جهان، هيئت ارزيابی و درجه بندی رسانه های کره، فيلم را برای نمايش عمومی "نامناسب تشخيص داد". اعتراض ارزيابان به يک صحنه هفت دقيقه ای از عشق بازی اين زوج است. فيلم، برای نمايش "محدود" اجازه گرفته که به معنای اجازه نمايش تنها در سالن های فيلم های پورنو است و از آنجايی که چنين سالنی در کره وجود ندارد، فيلم در واقع ممنوعه به حساب می آيد.

تصميم هيئت ارزيابی به هيچ وجه به اتفاق آراء صادر نشد و حتی سه نفر از اعضای هيئت در اعتراض به اين تصميم استعفا دادند. اما اين هيئت از تصميم خود دفاع کرد و گفت که صحنه سکسی، مرز مجاز را نقض کرده است. کارگردان فيلم حاضر به حذف صحنه يا دستکاری کامپيوتری برای محو کردن آن نشد. يک گروه از فيلمسازان جوان کره ای، طی اعلاميه ای هيئت ارزياب را متهم به خفه کردن آزادی بيان و فرا تر رفتن از محدوده وظايف خود کردند.

تصميم هيئت ارزياب در عين حال به اين بحث نيز دامن زد که در اين جامعه عميقاً معتقد به آموزش های کنفوسيوس، با سالمندان چگونه برخورد می شود. سنت بر اين است که پيران را به صورت افراد سنگين و با وقار ترسيم کنند، افرادی دور از اين حرف ها، با نياز هايی متفاوت از جوان ها.

دکتر کيم سوک سان، که در بنياد رفاه کره کار می کند، از اين فيلم بخاطر ضربه زدن به کليشه های پيشساخته از پيران ستايش می کند و می گويد که سنتاً در کره، فکر می کنند که سالمندان را به عشق بازی چکار. عليرغم اين واقعيت که پيران هم هنوز احساس و ميل جنسی دارند، جوانان عمدتاً به دليل جهل، اين مسئله را نمی فهمند. بنابراين، موضوع داشتن احساسات جنسی سالمندان هميشه تابو و ممنوع بوده است. به اعتقاد دکتر کيم، فيلمِ "برای مردن هنوز بسيار جوان هستم" يک فيلم آموزشی و مثبت است.

XS
SM
MD
LG