لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

نيروهای نظامی آمريکا راهی ساحل عاج شدند - 2002-09-24


نيروهای نظامی آمريکا راهی ساحل عاج شده اند تا امنيت جان شهروندان آمريکائی و از جمله کودکانی را که در مدرسه مبلغان مسيحی گرفتار شده اند، تامين نمايند. به گفته مقامهای آمريکائی ۲۰۰ نفر سرباز آمريکائی، امروز اروپارا به قصد ساحل عاج ترک کرده اند. مقامهای نظامی ساحل عاج می گويند نيروهای وفادار به دولت، وارد شهر بواکه در شمال شده اند. اين شهر از روز پنجشنبه در کنترل سربازان شورشی بود . سخنگوی نظامی نگفت که نيروهای نظامی، شهر بواکه را به تصرف در آورده اند يا نه. اما ساکنان بواکه می گويند در طول شب هنگامی که نيروهای دولتی به مدرسه نظام در کنترل شورشيان حمله بردند، صدای شليک گلوله و انفجار خمپاره به گوش می رسيده است . شورشيان می گويند تعدادی از شهرهای مرکز و شمال ساحل عاج را در کنترل دارند. ابيجان، مرکز تجاری ساحل عاج در کنترل دولت است

آخرين خبر

قراراست نيروهای آمريکا درماموريتی برای حفاظت ازجان حدود يکصد کودک دبستانی آمريکائی و عده ای ديگرازشهروندان آمريکا که درجريان جنگ درساحل عاج به دام افتاده اند ، به زودی وارد آفريقای غربی شوند. مقامات آمريکا می گويند حدود ۲۰۰ سرباز از اروپا عازم ساحل عاج هستند ، ولی احتمالا قبل از ورود به اين کشور، درغنا توقف خواهند کرد.

ازسوی ديگر، جنگ ميان شورشيان و سربازان دولتی درشهر بواکه درساحل عاج گسترش يافته است. حدود ۱۶۰ آمريکائی ازجمله يکصد کودک همراه با شهروندان ديگری وابسته به يک مدرسه مبلغان مسيحی دراين شهر به دام افتاده اند. شورشيان از زمانی که قيام خود را در روزپنجشنبه گذشته آغاز کردند، کنترل شهر بواکه را دردست خود گرفته اند. عده ای از مردم که تعداد آن ها ۲۷۰ نفرتخمين زده می شود تاکنون کشته شده اند. نيروهای فرانسوی برای حفاظت ازجان شهروندان خارجی، هم اکنون درساحل عاج استقرار دارند.

XS
SM
MD
LG