لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

کمال خرازی:  تهران خواهان گفتگو در باره بهبود مناسبات با آمريکا است - 2002-09-08


کمال خرازی وزير امور خارجه ايران می گويد تهران خواهان گفتگو در باره بهبود مناسبات با آمريکا است امامنتظر است تا واشنگتن نخستين گام رابردارد. آقای خرازی در کنفرانس خبری روز يکشنبه گفت اين بر عهده آمريکا است که اگر پيشنهاد جديدی دارد ارائه دهد.

پيشتر، ريچارد آرميتيج، قائم مقام وزارت امور خارجه آمريکاگفته بود آمريکا خواهان بهبود روابط با ايران است اما منتظر است نخستين گام را تهران بردارد. اظهارات وزير امور خارجه ايران، در واقع، واکنشی بود به سخنان آقای آرميتيج. آقای خرازی سخنان ريچارد آرميتيج را تکرار همان حرفهای گذشته دانست و از واشنگتن خواست برای بهبود روابط، اقدام کند.

آقای خرازی در ضمن آمريکارا متهم کرد که حمايت ايران در برکناری طالبان از افغانستان را ناديده گرفته و اشرار و تروريستها را عليه منافع ملی ايران سازماندهی می کند. اشاره وزير امور خارجه ايران به عمليات گروههای سنی مذهب در مرزهای ايران و افغانستان بود.

آمريکا در سال ۱۹۷۹ درپی اشغال سفارت آن کشور درتهران از سوی دانشجويان تندرو، و به گروگان گرفتن کارکنان سفارت به مدت ۴۴۴ روز، مناسبات ديپلماتيک با تهران را قطع کرد. سال پيش پرزيدنت بوش ايران را در کنار عراق و کره شمالی بخشی از محور اهريمنی خواند و گفت اين ۳ کشور در صدد دستيابی به جنگ افزارهای کشتار جمعی اند. بسياری از ايرانيان نگرانند که در جنگ جاری آمريکا با تروريسم و به دنبال حمله نظامی احتمالی به عر اق، ايران هدف بعدی حمله نظامی آمريکا باشد.

XS
SM
MD
LG