لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۲

تطاهرات اعتراضی در شهر ژوهانسبورگ - 2002-08-31


آخرين خبر

در شهر ژوهانسبورگ در افريقای جنوبی در جريان برگزاری گردهمائی زمين، هزاران نفر دست به تظاهرات اعتراض آميز زده و خواهان يک برنامه عملی برای مبارزه با فقر و جلوگيری از تخريب محيط زيست شده اند.

بيشتر اين افراد از فقير ترين مناطق افريقای جنوبی هستند.راه پيمائی از شهرک الکساندرا، در حومه ژوهانسبورگ ،يکی از فقير ترين شهرکهای کشور آغاز شد .اعتراض کنندگان، خواهان مبارزه با فقر و تقسيم اراضی هستند .علاوه بر افراد بومي، فعالان مخالف سياست جهانی شدن، قربانيان بيماری ايدز وطرفداران فلسطينی ها هم در راه پيمائی شرکت دارند .پليس افريقای جنوبی اطراف محوطه محل برگزاری گردهمائی زمين را درمحاصره گرفته است نمايندگان شرکت کننده در گردهمائي، به گفتگوها ادامه می دهند تا شايد سند نهائی را برای امضای سران کشورها که از روز ۲ شنبه وارد ژوهانسبورگ می شوند آماده سازند. رهبران بيش از ۱۰۰ کشور جهان در گردهمائی حضور می يابند

در ژوهانسبورگ ده ها هزار نفر برای برپايی چهار اعتراض جداگانه در روز شنبه آماده می شوند. آنها به مجموعه ای از مسايل، از جمله جهانی شدن اقتصاد، خصوصی سازی صنايع دولتی آفريقای جنوبی و خودِ کنفرانس زمين معترض هستند. هزاران پليس اضافی برای حفظ نظم و جلوگيری از بروز هر ناآرامی از سراسرآفريقای جنوبی به ژوهانسبورگ منتقل شده اند. مسوولان امنيتی گفته اند اعتراض های غير قانونی و ثبت نشده را به هم خواهند زد و از خشونتی که در سالهای اخير جلسات بين المللی بزرگ را مختل کرده است جلوگيری خواهند کرد.

در اين ميان، مقامات آفريقای جنوبی به سرکوب آزادی بيان متهم شده اند. شنبه پيش، پليس ۷۷ نفر را که در يک راه پيمايی غير مجاز شرکت کرده بودند دستگير کرد.

XS
SM
MD
LG