لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

نقاشيهای مهناز كوكبی در گالری  سيحون - 2002-08-26


مهناز كوكبی شانزده قطعه از نقاشيهای نيمه نقش بر جسته خود راكه به شيوه تركيب مواد و از گچ ، پارچه ، توری فلزی ، چوب و گل تهيه شده است، از دوم تا هفتم شهريور ماه سال جاری ( ٢٤ تا ٢۹ اوت ) در گالری سيحون تهران به نمايش گذارده است

كوكبی استاد دانشگاه و محقق سی و هفت ساله ايرانی، چند سالی است كه با مطالعه و تحقيق پيرامون تصاوير و نقش برجسته های ايلام باستان و الهام گيری از آنها به خلق تصاوير و نقاشيهای بد يعی دست يازيده است.

او اين بار هم مانند دو نمايشگاه قبلی خود ( گالری سيحون – ١٣٧۵ ) و ( گالری آريا – ١٣٧٨) موضوع (نگاره های كهن ايرانی ) را دستمايه آثارش قرار داده و در عين حال از رنگهای اصيل ايران باستان مثل: لاجوردی، قرمز، طلايی، مشكی و فيروزه ای نيز بهره فراوانی برده است .

البته نقاشيهای جد يد او رنگ و بوی مدرن تری به خود گرفته است اما هرگز نبايد اين نكته را از نظر دور داشت كه آثار وی ملهم از نقوش گذشتگان است و آن نقوش به واسطه سادگيشان به نقاشيهای آبستره، تجريدی و مدرن امروزی بسيار نزد يك اند .

از مهمترين عناصری كه در آخرين نمايشگاه اين نقاش معاصر به آنها تاكيد شده است، صورتكهای خدايان اساطيری ايلام باستان، موجوداتی ما بين انسان و حيوان و سر های شاخ دار است، در حقيقت در ايلام باستان مرد م توجه خاصی به صورتكها و سرهای شاخ دار داشته اند و حتی آنها را مورد پرستش قرار می داده اند .

همچنين در تعدادی از نقاشيهای او به كتيبه های به جا مانده از روزگاران كهن نيز اشاره ای رفته است .

به هر روی می توان گفت، كوكبی در اين نمايشگاه كوشيده است با ارايه نقوش و تصاوير كهن در قالبی مدرن ، د ر عين به تصوير كشيد ن هنر ناب گذ شته گان، خلاقيت و نو آوری خويش را نيز به نمايش بگذارد.

XS
SM
MD
LG