لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

گزارش نادرست خبرگزاری جمهوری اسلامی درباره بازرسی از نيروگاه بوشهر - 2002-08-17


سخنگوی سازمان بين المللی انرژی اتمی ميگويد نماينده اين سازمان در سفر به ايران، از نيروگاه برق اتمی بوشهر بازرسی نکرده است، و رفتن او به نيروگاه صرفأ يک بازديد بود . جزئيات بيشتر را از گزارشی می شنويد که مهتاب فريد خبرنگاربخش فارسی صدای آمريکا تهيه کرده است

به گزارش ايرنا (خبرگزاری جمهوری اسلامی) شميم چادوری که اين خبرگزاری او را رئيس اداره همکاری های فنی در سازمان بين المللی انرژی اتمی معرفی ميکند، برای تحقيق در باره پيروی نيروگاه برق اتمی بوشهر از ضوابط بين المللی مربوط به بهره بردای انرژی اتمی و معيارهای ايمنی ، از اين نيروگاه بازرسی کرده است .

اما مليسا فلمينگ سخنگوی سازمان بين المللی انرژی اتمی ميگويد اين گزارش درست نيست، و از نيروگاه بازرسی نشده است، بلکه آنچه که انجام گرفت، بازديدی بود که يک مامور فنی اين سازمان، طی آن، در باره پروژه های جاری و پروژه های آتی، که الزامأ با نيروگاه اتمی بوشهر نيز ارتباطی ندارند، تبادل نظرهائی بعمل آورد .

با اينحال خانم فلمينگ گفت موردی را سراغ ندارد که نشان دهد ايران ضوابط و معيارهای سازمان بين المللی انررژی اتمی را رعايت نکرده باشد .

خانم فلمينگ معتقد است آنچه می تواند موجب جلب اطمينان جهان به پروژه اتمی بوشهر شود ، پيروی آن از ضوابط و معيارهای ايمنی سازمان بين المللی انرژی اتمی است ، اما اين بدان معناست که نيروگاه منظمأ توسط بازرسان سازمان ، بازرسی شود .

سخنگوی سازمان بين المللی انرژی اتمی گفت در آن صورت ما از محل تمامی مواد اتمی با خبر خواهيم بود و می توانيم از هرگونه اقدامی در مورد جابجائی و يا اختصاص دادن اين مواد برای مقاصد ديگر، از جمله مقاصد نظامی ، با خبر شويم .

خانم فلمينمگ ميگويد:

آنچه ما از دولت ايران خواسته ايم که نظير دولت های ديگر در جهان انجام دهد، يک پروتکل تکميلی در باره هائی به معيارهای اضافی ايمنی است که دسترسی بيشتر ما را به ايران فراهم ميکند و به ما امکان ميدهد بتوانيم قاطعانه مطمئن شويم که در جائی ديگر در آنجا، يک برنامه سّری اتمی، پيگيری نميشود .

سخنگوی سازمان بين المللی انرژی اتمی در پاسخ به اين سوال که آيا ايران می تواند از طريق پروژه اتمی بوشهر سلاح اتمی بسازد ؟ گفت اين سوالی است که سازمان او نمی تواند به آن پاسخ بدهد.

وی با اشاره به پيچيدگيهائی که در اين زمينه وجود دارد گفت مسلمأ کشورهای اتمی نمی توانند براحتی از نيروگاههای برق اتمی خود برای توليد تسليحات اتمی استفاده کنند . اما در عين حال تهيه پلوتونيوم از سوخت اتمی نيز غير ممکن نيست . بهمين جهت است که سازمان بين المللی انرژی اتمی ميخواهد رّد تمامی مواد اتمی و نيروگاههای برق اتمی را بگيرد و مطمئن شود که از آنها برای مصارفی که صلح آميز نيست ، استفاده نميشود .

XS
SM
MD
LG