لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۱

تبديل قرارگاه فاشيست ها به بوستانی برای ترويج صلح و حقوق بشر - 2002-08-17


در شمال ايالت آيداهو، در ايالات متحده، مکانی که تجمع گاه و بهشت افراطيون مذهبی و نژادپرست های سابقه دار بود، تبديل به «بوستان صلح» شد. تغيير و تحول اين مکان که زير نظر يک کالج محلی صورت می گيرد، به دنبال اقامه دعوا در دادگاهی اتفاق افتاد. اين پرونده، توجه بين المللی را بخود جلب کرد و برای گروه های مدافع بشر موفقيتی شد که بتوانند اين برداشت را عوض کنند که آيداهو ايالتی نژادپرست و در چنگال افراطيون مذهبی است.

بيش از بيست سال جريان نئونازی موسوم به «ملت آريايی» برتری نژاد سفيد و استفاده از خشونت را در اينجا موعظه می کرد ودر پارک و نزديک درياچه هايدن، به اعضای خود آموزش می داد. «هايدن ليک» منطقه ای کوهستانی و سرسبز در شمال آيداهو است. اين جماعت به هيچکس اجازه نزديک شدن به محل را نمی داد و حادثه ای در 1998 باعث دخالت پليس و قوه قضائيه و مآلاً، تغييراتی در آنجا شد. در آن سال، گاردهای ضربت «ملت آريايِی» به يک مادر و پسر تيراندازی کردند و آنها را کتک زدند

نورمن گيزل، دادستانی که فاشيست ها را به دادگاه کشانيد می گويد که نخست بايد اعتماد اين مادر و فرزندش را جلب می کرديم. آقای گيزل که عضو يک گروه مدافع حقوق بشر است، داوطلبانه و بدون دريافت پول دفاع از خانم «کينان» را بعهده گرفت. در سپتامبر2000 هيئت منصفه به اتفاق آراء ضاربين را گناهکار تشخيص داد و آنها را به زندان محکوم کرد. همچنين مبلغ بيش از شش ميليون دلار غرامت تعيين کرد که ريچارد باتلر، رهبر اين سازمان فاشيستی که صاحب اين ملک هم بود بايد پرداخت می کرد. او اعلام ورشکستگی کرد و مجبور شد هشت هکتار زمين خودرا به خانم کينان بدهد. به اين ترتيب، کار اين فاشيست هايی که مذهبشان نژادپرستی و ترويج ايده برتری نژاد و گروه خودشان بود و اردوگاه آموزشی شان به انتها رسيد.

يکی از افراد خير محل به نام گرگ کار، که با گروه حقوق بشر آيداهو کار می کند به اين فکر افتاد که از اين پارک برای ترويج صلح استفاده کند. نخستين وظيفه، خراب کردن ساختمانی بود که يک علامت عظيم صليب شکسته روی سقف آن نقاشی شده بود. وبعد هم نمازخانه ای که رو به هيتلر نيايش می کرد و همچنين برج نگهبانی و سنگرها. علامت حزب نازی را حتی روی درخت ها هم حک کرده بودند که البته ايستگاه آتش نشانی محل از آن برای تمرين استفاده کرده و اين درخت ها را سوزاند و خاکستر کرد.

در ماه اوت و با شروع کلاس های پائيز در کالج آيداهوی شمالی، دانشجويان رشته های گياهشناسی، زيست شناسی و جغرافيا، اولين گروهی خواهند بود که در همين پارک تازه تأسيس برخی از دوره ها و کلاس های خود را می گذرانند. در برنامه است که يک مرکز دفاع از حقوق بشر و يک موزه در شهر مجاور بنا شود. تونی استوارت، از فعالين حقوق بشر می گويد که اگر همه کارها خوب پيش برود، روزی فرا می رسد که ايالت آيداهو را بعنوان قهرمان در دفاع از حقوق انسان خواهند شناخت و نه بعنوان مرکز سابق فاشيسم مذهبی «ملت آريايی».

XS
SM
MD
LG