لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۸

چه تعدادازاعضای القاعده درايران بوده اند؟ - 2002-08-14


دانلد رامسفلد وزيردفاع آمريکا می گويد بحثی وجود ندارد که ايران به تروريست های القاعده اجازه ورود به خاک خود را داده است. وی همچنين روزسه شنبه اظهارداشت ايران تاکنون هيچ يک از افراد طالبان و يا اعضای القاعده را که ظاهرا درخاک خود بازداشت کرده به آمريکا تحويل نداده است. آقای رامسفلد اين اظهارات را پس ازآن به عمل آورد که پرزيدنت محمد خاتمی رئيس جمهوری ايران وعده داد که هرگزبه تروريست های طالبان يا القاعده اجازه نخواهد داد به ايران پناه آورند.

آقای خاتمی درجريان ديداری ازافغانستان در روزسه شنبه به خبرنگاران گفت تهران چند تروريست را بازداشت کرده است و آن ها را به کشورهای خود برمی گرداند. ايران گفت اخيرا ۱۶ تن ازاعضای مظنون القاعده را به عربستان سعودی تحويل داده است. آقای خاتمی همچنين واشنگتن را متهم ساخت که از زمان حملات تروريستی ۱۱ سپتامبر به آمريکا، فضائی » شبيه جنگ « در سراسرجهان به وجود آورده است. آقای خاتمی بدون اشاره به تهديدهای آمريکا درمورد احتمال اقدام نظامی عليه عراق گفت هيچ کشوری نبايد مبارزه عليه تروريسم را بهانه ای برای تحميل نظرات خود به سايرکشورها قرار دهد.

آقای خاتمی برای گفتگوبا حامد کرزی رئيس دولت انتقالی افغانستان به کابل رفته بود. رئيس جمهوری ايران دراين گفتگوها وعده داد که به بازسازی افغانستان کمک کند. پارلمان ايران نيزهفته گذشته پرداخت يک کمک ۵۰۰ ميليون دلاری برای بازسازی همسايه جنگ زده خود را تصويب کرد. سفربه کابل نخستين ديدار يک رئيس کشورايران ازافغانستان درچهل سال گذشته بوده است. حامد کرزی رئيس دولت انتقالی افغانستان که دولت او برای ادامه حيات به سختی به آمريکا متکی است گفت افغانستان ازآمريکا به خاطرکمک آن درمبارزه عليه تروريسم سپاسگزاراست و ازايران نيز به خاطرپذيرفتن پناهندگان افغان قدرشناسی می کند.

XS
SM
MD
LG