لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

اون دختر هرچی بخواد بدست ميآره  <BR> She’s Gotta Have It - 2002-08-11


کارگردان: اسپايک لی

آمريکا، ۱۹۸۶، سياه و سفيد، ۸۴ دقيقه

سخت ترين نکته درباره اين فيلم شايد همان عنوانش باشد. شايد بتوان آنرا به «آن دختر بايد داشته باشد» نيز ترجمه نمود. وقتی بروی صحنه آمد اين فيلم در واقع بيانيه موجوديت يک فيلمساز برجسته در سينمای آمريکا بود. فيلمساز سياهپوستی که از گفتن حرف های راديکال واهمه ای نداشت و همه چيز را رک و راست و بی رودربايستی بيان کرد.

اين اولين فيلم اسپايک لی است که هم از موضوعی سکسی برخوردار است و هم پرداختی جسور و گستاخ دارد از مونتاژ آزاد و بی پروا و پرجاذبه ای از کادرهای ايستا، جرقه های متحرک و روايی داستانی پُر نکته ای که سينمای دهه ۱۹۸۰ را سخت مسحور کرد.

در مرکز اين گردباد زيباترين و مرموز ترين مخلوق اسپايک لی قرار دارد. نولا دارلينگ زن جوان بی بند و بار و آزاده ايست که ۳ تا دوست پسر يا معشوق دارد، اما بقدری مستقل و آزاديخواه است که حاضر نيست به دام هيچکدامشان بيفتد. او با هر سه جوان کشته و مرده خودش رانده وو ميگذارد ولی نميتواند به هيچکدامشان جواب مثبت بدهد، در عين حالی که دل هيچکدامشان را هم نميتواند بشکند. اصولا ويژگی کارهای اسپايک لی اينستکه او حرفش را هيچگاه در لابلای استعاره مخفی نميکند و رُک و راست بيان ميکند. اين اولين و به نظر بسياری از منتقدان سينمايی پرجاذبه ترين فيلم های اسپايک لی بشمار ميرود.

XS
SM
MD
LG