لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

خطرات احتمالی راکتورهای اتمی در بوشهر - 2002-08-05


هنری سوكولسكی مدير عامل مركز آموزشی منع توليد و تكثير سلاحهای هسته ای راجع به خطرات احتمالی راكتورهای اتمی در بوشهر می گويد: راکتورها قابليت توليد سلاحهای هسته ای دارند. برای متوقف کردن اين پروژه دير شده است. پروژه بوشهر از حدود بيست سال پيش شروع شد و روسها ايرانيان را در طول بيش از ده سال در تمام امور اتمی آموزش داده اند و کاملاً حق با پرزيدنت بوش است که می گويد ما به حکومتی در ايران نيازمنديم که در جستجوی سلاح هسته ای نباشد.

از آقای سوکولسکی پرسيدم: دولت ايران پيمانهای بين المللی نظير پيمان منع گسترش و توليد سلاحهای هسته ای و مقررات سازمان بين المللی انرژی اتمی را مراعات می کند و مي گويد که از رآکتورهای اتمی برای مقاصد غير نظامی استفاده می کند.

او درپاسخ گفت: عراق و کره شمالی هم از امضا کنندگان پيمان منع گسترش و توليد سلاحهای هسته ای هستند. اما اين پيمان را زير پا گذاشته اند و چيزی که ما را راجع به ايران نگران می کند عمليات مخفيانه ايران است.

او به عنوان مثال گفت: اين نيروگاه می تواند بالقوه ظرف دوازده تا پانزده ماه شصت بمب توليد کند و آن وقت می توانند بازرسان تسليحاتی را مانند کره شمالی و عراق اخراج کنند.

آقای سوکولسکی مورد يا مثالی برای عدم تبعيت ايران او پيمانهای بين المللی ارائه نکرد ولی گفت: ما می دانيم که بر اساس اظهارات رهبران ايران آنها به روشنی خواهان دست يابی به سلاحهای اتمی هستند. بعلاوه آنها از گروه افراطی حزب الله حمايت می کنند.

مقامات آمريکايی بارها از دست يابی ايران به سلاحهای اتمی ابراز نگرانی کرده اند.

XS
SM
MD
LG