لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

اتحاديه اروپا: موضع ايران  «موانعی جدی» در  بهتر شدن روابط به وجود آورده است - 2002-07-30


اتحاديه اروپا می گويد موضع ايران درقبال خاورميانه و کوشش هايش درجهت به دست آوردن سلاح های کشتارجمعی «موانعی جدی» در بهتر شدن روابط ميان اتحاديه اروپا و ايران به وجود آورده است.

هاويه سولانا رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا، روز دوشنبه اين اظهارات را درميان ديدارهايی که با مقامات ايرانی داشت، به عمل آورد. آقای سولانا گفت حصول پيشرفت درمورد خاورميانه و موضوع سلاح های کشتارجمعی، تنها راهی است که مناسبات اتحاديه اروپا و ايران می تواند پتانسيال کامل خود را بيابد. پرزيدنت محمد خاتمی رئيس جمهوری ايران گفته است که گسترش مناسبات ايران و اتحاديه اروپا، به نفع هردوطرف است. آقای خاتمی همچنين گفت اتحاديه اروپا بايد به گونه ای فعالانه تر از روند صلح خاورميانه به گونه ای که هوادارحقوق مردم فلسطين باشد، حمايت کند.

آمريکا، ايران را متهم کرده است که از ستيزه جويان ضد اسرائيلی حمايت می کند و قصد دستيابی به سلاح های هسته ای، شيميايی وميکربی را دارد. ايران اتهامات آمريکا را تکذيب کرده است.

آقای سولانا گفت اتحاديه اروپا خواستارآن است که روابط محکمتری با ايران داشته باشد. وی همچنين گفت روند اصلاحات درايران، دربهبود مناسبات درسال های اخير، اهميت داشته است. با اين حال وی افزود که پيشرفت بيشتردراين زمينه، بستگی به اقدام ايران دربهبود بخشيدن به کارنامه خود درحقوق بشر وهمکاری درمبارزه با تروريسم دارد.

XS
SM
MD
LG