لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۰

معاملات بازرگانی ايران و روسيه - 2002-07-27


روسيه اعلام کرده است که يک موافقتنامه بازرگانی تازه با ايران امضا کرده که از جمله شامل احداث شش رآکتور هسته ای تازه در ايران است. انتظار می رود اين اقدام با اعتراض شديد کاخ سفيد رو به رو شود. مقامات روسيه جزئيات اين معامله جديد را با ايران ديروز در مسکو اعلام کردند.

چهار نيروگاه هسته ای در بوشهر در جنوب ايران ساخته می شود که قبلا ً احداث يک نيروگاه جنجال برانگيز بوسيله روسيه در آنجا آغاز شده است. مسکو پافشاری می کند که اين نيروگاه ها صرفاً مصارف مسالمت آميز خواهند داشت. اما آمريکا پيوسته از پشتيبانی روسيه از برنامه های هسته ای ايران انتقاد کرده است. واشنگتن می گويد رژيم حمهوری اسلامی حامی تروريسم است و از آن بيم دارد که دولت ايران از تکنولوژی روسيه برای توليد جنگ افزارهای هسته ای بهره برداری کند. پرزيدنت بوش ايران را بخشی از يک »محور اهريمني« خوانده و گفته است که رژيم ايران امنيت جهان را به خطر می اندازد.

روابط بين آمريکا و ايران در چند ماه اخير پيوسته رو به تيرگی بيشتر رفته است. هفته گذشته آيت الله علی خامنه ای يک تظاهرات گسترده در سراسر ايران عليه آمريکا به راه انداخت و گفت اين تظاهرات ثابت می کند که ايرانيان خواهان اصلاحات دموکراتيک نيستند. در اوايل هفته گذشت محمد خاتمي، رئيس جمهوری ايران، که اصلاح طلب خوانده ميشده، واشنگتن را متهم کرد که در پيکار عليه تروريسم آتش جنگ را دامن می زند. آقای خاتمی سياست های آمريکا را که به قول وی برای ايران تحقير آميز است محکوم کرد

XS
SM
MD
LG