لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۲

در يک نمايش تلويزيونی در جمهوری اسلامی - 2002-07-26


تلويزيون دولتی ايران يک نوار ويدئوئی از يکی از روزنامه نگاران زندانی پخش کرده است. در اين نوار سيامک پورزند، روزنامه نگار و نويسنده ليبرال به فعاليت عليه جمهوری اسلامی اعتراف می کند. سيامک پورز ند در ماه آوريل به ۱۱ ماه حبس محکوم شد. روز پنجشنبه تلويزيون ايران که در کنترل محافظه کاران است، نواری از وی را پخش کرد که بخش هائی از آن با صدای مجری برنامه خوانده شد. در اين برنامه آقای پور زند که بيش از ۷۰ سال دارد، در حالی نشان داده می شد که خبر نگاران رسانه های دولتی با او مصاحبه می کردند. ظاهرا آقای پور زند به آنها گفته است در نوشته های خود می کوشيده فرهنگ غرب را ترويج کند و اصول اسلامی را زير پا بگذارد.
بنا به آنچه که ادعا شده، آقای پور زند به همکاری با سرويس های جاسوسی غربی نيز اعتراف کرده است ، بويژه همکاری با سی.آی.ا (سيا) و سلطنت طلب هائی که می خواهند يک نظام غير دينی را جايگزين جمهوری اسلامی کنند. در اين اعتراف ها به رضا پهلوی، پسر شاه فقيد ايران نيز اشاره شده است . آقای پور زند گفته است از شاهزاده رضا پهلوی که در ايالات متحده زندگی می کند، و ديگر سلطنت طلب ها، برای انجام فعاليت های خود پول گرفته است.

آقای پورزند همسر مهر انگيز کار، وکيل دعاوی و از حاميان حقوق زن است. خانم کار نيز دو سال پيش به دليل فعاليت هايش برای مدتی کوتاه در زندان بود.او به قيد وثيقه آزاد شد و اکنون در آمريکا زندگی می کند.
اين نوار ويدئوئی در حالی پخش می شود که مطبوعات طرفدار اصلاحات در ايران زير فشار شديد محافظه کاران قرار دارد. در طول دو سال گذشته، دهها روزنامه نگار زندانی و دهها روزنامه تعطيل شده است.

XS
SM
MD
LG