لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

رئيس بانک مرکزی: اقتصاد آمريکا در مسير رونق کامل است - 2002-07-17


آلن گرين اسپن، رئيس بانک مرکزی آمريکا، می گويد اقتصاد آمريکا در مسير رسيدن به رونق کامل است اما اين اقتصاد به گفته او، از سوی سرمايه گذاران و مصرف کنندگان که به رسوائی های حسابداری شرکتها واکنش نشان می دهند، در معرض تهديد قرار گرفته است. رئيس بانک مرکزی آمريکا در پی موجی از رسوائی های حسابداری شرکتهای آمريکائی، روز سه شنبه در کميته بانکداری سنا به پرسش سناتورها پاسخ می داد. رسوائی حسابداری شرکتهای بزرگ آمريکائی موجب سقوط شديد ارزش سهام در بازار بورس شده است.

آقای گرين اسپن گفت تاثير بحران رکود سال گذشته به تدريج از بين می رود و اقتصاد، دوران رشد خودرا آغاز می کند. رئيس بانک مرکزی آمريکا در عين حال هشدار داد که امکان برملا شدن تقلب شرکتهای بيشتر، تحولات سياسی در سطح جهان، و ترس از حمله های تروريستی زيادتر، می تواند تصوير اقتصادی را تيره و تار سازد. پيش از آغاز نشست پرسش و پاسخ در کميته بانکداری سنا، بانک مرکزی پيش بينی کرد نرخ رشد اقتصادی آمريکا در سال جاری افزايش يابد و به ۷۵/۳ در صد برسد. در همين حال مجلس نمايندگان کنگره نيز به دنبال مجلس سنا به لايحه ای رای داد که مجازات زندان برای تقلب در شرکتها را دو برابر کرد.

تقريبا همه اعضای کنگره آمريکا، سرمايه گذاران، و مردم عادی روز سه شنبه در انتظار شنيدن اظهارات آلن گرين اسپن، رئيس بانک مرکزی آمريکا، در باره وضعيت اقتصادی کشور بودند. گرين اسپن يکی از قدرتمند ترين چهره های آمريکا تلقی می شود، کسی که می تواند با يک بيانيه، بازار های بورس را تکان دهد. هنگامی که روز سه شنبه آلن گرين اسپن در کميته بانکداری سنا به پرسشهای سناتورها پاسخ گوئی را آغاز کرد، ميانگين شاخص صنعتی داو جونز منهای ۲۰۰ بود. درپايان سخنان آقای گرين اسپن شاخص يادشده حدود ۸۰ واحد بالا آمد و به منهای ۱۲۳ رسيد. وی در جريان پرسش و پاسخ به سناتورها گفت اقتصادآمريکا در مسير رونق به خوبی پيش می رود.

يک سناتور به شوخی گفت آقای گرين اسپن بهتر است آنقدر به سخنانش ادامه دهد تا شاخص داو جونز کاملا از زير خط قرمز خارج گردد و مثبت شود. رئيس کميته از ساير سناتورها خواست وقت خودرا به آقای گرين اسپن واگذار کنند تا او به اظهاراتش ادامه دهد. پس از آنکه آقای گرين اسپن از وقت اضافی استفاده کرد، و توضيحاتش پايان يافت، اوضاع بازار بورس دوباره سير نزولی پيش گرفت و شاخص داوجونز به منهای ۱۶۶ رسيد.

XS
SM
MD
LG