لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

بازتاب پيام پرزيدنت بوش درباره ايران در کنگره آمريکا - 2002-07-17


جمهوريخواهان و دموکراتها در کنگره آمريکا ، هردو از نظرات پرزيدنت بوش در مورد ايران حمايت ميکنند. جزئيات بيشتر را از گزارشی می شنويد که مهتاب فريد خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا تهيه کرده است.

گيل گوتنخشت Gil Gutknecht نماينده جمهوريخواه از مينه سوتا بيانيه پرزيدنت بوش را واضح ترين مورد در جدا ساختن حساب مردم ايران از رژيم حاکم بر ايران ميداند و ميگويد وقتی پرزيدنت بوش عبارت معروف «محور شرارت» را در مورد ايران نيز بکار گرفت بعضی ها خيال کردند اشاره او به مردم ايران بوده است. پرزيدنت بوش اين بار بوضوح بين مردمی که خواستار اصلاحات و دموکراسی واقعی در ايران اند، و رهبران، بخصوص بعضی از آخوندها و آيت الله هائی که مانع از هرگونه اصلاحات مورد نظر مردم ميشوند، تفاوت قائل شده است. نماينده جمهوريخواه مينه سوتا گفت ما از ابتدا نيز بوضوح روشن ساخته بوديم که دولت ايران از تروريسم حمايت ميکند و ما نميتوانيم چنين اقدامی را بپذيريم . آقای گوتنک گفت : يک بار ديگر رئيس جمهور بوضوح روشن ساخت که ما با مردم ايران هستيم و نميتوانيم با دولت هائی باشيم که از تروريسم حمايت ميکنند . وقتی از آقای گوتنخشت پرسيدم آيا تصور ميکند که دولت آمريکا به گونه ای در ايران مداخله ميکند؟ و مثلا از جنبش دانشجوئی، يا جنبش هائی ديگر حمايت خواهد کرد يا نه؟ گفت من مطمئن نيستم که ما مستقيما مداخله خواهيم کرد. اما اطمينان دارم که بيانيه رئيس جمهوری حاوی پيامی واضح بود. اينکه ما موضع درستی اتخاذ کرده ايم و با آنها هستيم و تصور ميکنم، اين در غايت به تلاش آنها در تحقق بخشيدن به اصلاحات در ايران کمک خواهد کرد . نماينده مينه سوتا در اينجا گفت اميدوار است بتواند با جمله ای کوچک به زبان فارسی پيام خود را به مردم ايران، برساند.

براد شرمن Brad Sherman نماينده دموکرات کاليفرنيا نيز بر واضح بودن تفاوت بين مردم ايران و حکمرانان، در بيانيه اخير پرزيدنت بوش در مورد ايران تاکيد گذاشت. آقای شرمن گفت ما برای مردم ايران خواستار چيزی کمتر از آن نيستيم که برای خودمان ميخواهيم از جمله ما نه تنها خواستار رهبرانی هستيم که آزادانه انتخاب شده اند بلکه خواستار رهبران منتخبی هستيم که بتوانند واقعا قدرت و اختيارات مورد انتظار از دولت را را به اجرا بگذارند. آقای شرمن گفت فکر توليد تسليحات کشتار جمعی، توسط عواملی افراطی و غير منتخب، که بر دولت ايران کنترل دارند، برای ما فکری نگران کننده است. وی گفت تمديد قانون تحريم سرمايه گذاری در ايران و ليبی نيز با هدف محدود ساختن توليد تسليحات کشتار جمعی صورت گرفته است و گام های بعدی از طريق بانک جهانی برداشته خواهد شد، که در نظر دارد به ايران وام هائی به ارزش ۷۵۵ ميليون دلار، بدهد .

آقای شرمن گفت :من ميخواهم شاهد دموکراسی در ايران باشم . من ميخواهم شاهد ديدن دولتی در ايران باشم که معرف شرافت و اصالت مردم ايران باشد. هنگامی که اين اتفاق رخ دهد، من نيز از مناسبات اقتصادی با ايران و وام های بانک جهانی برای ايران، با صدائی بلند، حمايت خواهم کرد. آقای شرمن مداخله ای نظير مداخله آمريکا در افغانستان را در مورد ايران رد کرد و گفت ايران با افغانستان يا عراق فرق ميکند و ما در ايران از عوامل دموکراتيک حمايت خواهيم کرد .

XS
SM
MD
LG