لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۸

هشدار آيت الله خامنه ای به آيت الله طاهری - 2002-07-12


آيت الله علی خامنه ای، رهبر ايران، در پی استعفای يکی از سر شناس ترين ائمه جمعه در اعتراض به اداره کشور توسط روحانيون تند رو ، از مردم درخواست آرامش کرد. آيت الله خامنه ای به جلا ل الدين طاهری، امام جمعه مستعفی اصفهان، هشدار داده است که انتقاد سبب تشويق دشمنان و ضد انقلابيون می شود و از سوی آنان مورد استفاده قرار می گيرد. آقای خامنه ای همچنين گفته است که نگرانی آقای طاهری را در مورد نا رسائی های مالی واخلاقی کشور درک می کند. رهبر ايران بر ضرورت مبارزه با فقر، فساد و تبعيض هشدار داده است. بيانيه آقای خامنه ای، پيش از نماز جمعه در روز گذشته، چندين بار از راديو و تلويزيون پخش شد. آيت الله خامنه ای از باز داشت خانگی آيت الله حسين علی منتظری در سال ۱۹۹۷، که پيشتر جانشين آيت الله خمينی عنوان شده بود، و ممنوع کردن او از فعاليت های سياسی، دفاع کرده است. آيت الله طاهری در نامه استعفای خود، از دستگيری آيت الله منتظری انتقاد کرده و گفته است روحانيون محافظه کار دولت اسلامی ايران، به اسم اسلام، نهاد های مدنی و انتخابی کشور را فلج کرده اند.

روز ۵شنبه بيش از ۱۰۰ تن از نمايندگان مجلس شورای اسلامی در نامه ای اعلام کردند نظرات انتقادی آيت اله طاهری را در ک می کنند و ابراز اميدواری کردند که مردم به سخنان وی گوش فرادهند.

چند روزنامه ايرانی واکنشها نسبت به استعفای آيت اله طاهری را چاپ کردند هرچند شورای عالی امنيت ملی انتشار و چاپ هرنوع نظر له يا عليه امام جمعه مستعفی اصفهان را ممنوع اعلام کرده است.

در طول ۲۳ سال عمر جمهوری اسلامی، آيت اله طاهری نخستين امام جمعه ای است که بدين شيوه و ضمن انتقاد علنی و گسترده از مقام خود کناره می گيرد.

اصلاح طلبان، مجلس شورای اسلامی و رياست جمهوری را در اختيار دارند اما روحانيان تندروی که قوه قضائيه و نيروهای مسلح را کنترل می کنند، راديو تلويزيون دولتی را نيز در اختيار دارند. علاوه بر اين شورای نگهبان که در کنترل روحانيان محافظه کار تندرو است، می تواند مصوبه های مجلس را رد کند. قوه قضائيه زير کنترل محافظه کاران، به طور پيگير و بی امان هرنوع تلاش در انجام اصلاحات اجتماعی و سياسی در نظام حکومتی اسلامی ايران را مانع شده است.

XS
SM
MD
LG