لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

در  ارتباط با محاکمه خرداديان - 2002-07-04


همزمان با محاکمه يک رقصنده سرشناس در ايران، خبرگزاريها از سختگيريهای جديد قوه قضائيه عليه جوانان خبر ميدهند. جزئيات بيشتر را از گزارشی می شنويد که بخش فارسی صدای آمريکا از گزارشهای خبرگزاريها تهيه کرده است .
آ اف پ، خبرگزاری فرانسه در گزارشی از تهران به نقل از مقامات قوه قضائيه، از محاکمه محمد خرداديان، رقصنده و هنرمند ايرانی مقيم آمريکا، که در ماه مه در تهران دستگير شد، به اتهام ترويج فساد ميان جوانان خبر ميدهد.
اين خبرگزاری، اظهارات يک مقام معرفی نشده در قوه قضائيه را نقل ميکند که گفته است اين رقصنده سرشناس با لباس زندانيان، توسط دو مامور پليس، به دادگاهی برده شد که مسئول رسيدگی به اتهامات مرتبط با امور غير اخلاقی است .
آ اف پ به استناد اظهارات همين مقام ميگويد آقای خرداديان پس از محاکمه، به زندان اوين بازگردانده شد، و انتظار ميرود حکم دادگاه در مورد او ظرف ده روز آينده صادر شود. روزنامه سانفرانسيسکو کرونيکال ميگويد اگر دادگاه آقای خرداديان را مجرم بشناسد، ممکن است برای او مجازات ده سال حبس وضع کند .
خبرگزاری فرانسه ميگويد آقای خرداديان در جريان محاکمه، ضمن رد اتهامات، تاکيد بر آن داشت که رقص موجب ترغيب جوانان به فساد اخلاقی نميشود، و در دفاعيه ای طولانی، به دادگاه گفت که رقص را نوعی از ورزش می شناسد .
اما سانفرانسيسکو کرونيکال اظهارات قاضی دادگاه را نقل ميکند که گفته است بسياری از نوارهای ويديوی حاوی رقص های او، مويد اقدام وی در جهت فاسد ساختن جوانان است .
خبرگزاری فرانسه و سانفرانسيسکو کرونيکال هردو، از موج جديد سختگيری عليه جوانان، همزمان با محاکمه آقای خرداديان در تهران خبر ميدهند. گزارشها در عين حال از برخورد گشتی ها با دختران و پسران جوانی حکايت دارد که به گشت و گزار با هم و نواختن موسيقی با صدای بلند در اتوموبيل متهم شده اند .
آقای خرداديان اوايل ماه مه هنگامی که ميخواست در پايان اولين سفرش به ايران طی بيست و دو سالِ پس انقلاب اسلامی به آمريکا بازگردد، در فرودگاه مهرآباد دستگير شد.
آقای خرداديان که در لس آنجلس گروه و مدرسه رقص داشت، در ميان ايرانيان داخل و خارج از کشور، چهره ای کاملا سرشناس است . نوارهای ويديوی حاوی رقص های وی، که جمهوری اسلامی آنها را غير قانونی می شناسد، در بازار سياه تهران بفروش ميرسد. اين نوارها آقای خرداديان را حين رقص، با زنانی نشان ميدهد که حجاب اسلامی ندارند. مقررات جمهوری اسلامی اسلامی، همچنين رقصيدن مرد و زن را با يکديگر منع کرده است .

XS
SM
MD
LG