لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

مقام سوم جام جهانی برای ترکيه - 2002-06-29


تيم ملی فوتبال ترکيه صاحب مقام سوم مسابقات جام جهانی ۲۰۰۲ شد. ترکيه امروز در استاديوم شهر ديگو در کره جنوبی در حضور ۶۳۵۰۰ تماشاگر تيم ملی کشور ميزبان را عليرغم بازی متهورانه آن ۳-۲ شکست داد. اين مسابقه شاهد بثمر رسيدن سريعترين گل جام جهانی بود. ۱۱ ثانيه پس از شروع بازی حکان شوکور ترکهارا ۱-۰ از حريف خود پيش انداخت. کره ايها در دقيقه ۹ با گل يول يونگ لی نتيجه را به ۱-۱ مساوی تغيير دادند.
۴ دقيقه بعد الحان مانسيز دومين گل ترکيه را در دروازه کره جنوبی قرار داد. در دقيقه ۳۲ ، هماهنگی زيبايی بين مانسيز و شوکور به دومين گل مانسيز در اين مسابقه منجر شد و ترکيه نيمه اول را با نتيجه ۳-۱ بپايان برد. در نيمه دوم کره جنوبی دست به تلاشی همه جانبه برای جبران گلهای خورده زد اما تنها حاصل اين تلاش گلی بود که چونگ گوگ سونگ در دقيقه ۹۳ وارد دروازه ترکيه کرد و به اين ترتيب مسابقه ۳-۲ بنفع ترکيه پايان يافت.
پس از اين بازي، بازيکنان کره جنوبی و ترکيه دست در دست يکديگر در زمين براه افتادند و به ابراز احاسات تماشاگران پاسخ دادند. اين بزرگترين دست آورد در تاريخ فوتبال هر يک از دو تيم بود که برای اولين بار به نيمه نهايی رفتند. کره جنوبی بعنوان اولين تيم آسيايی به مرحله نيمه نهايی مسابقات جام جهانی راه يافت و اين حضور اعتبار تازه ای برای فوتبال قاره آسيا کسب کرد. ترکيه برای اولين بار پس از ۴۸ سال در جام جهانی شرکت کرد و کسب مقام سوم جام جهانی بدون شک احترام اين تيم را در ميان تيمهای اروپايی که ترکيه در مسابقات اروپايی با آنها رقابت ميکند بالا خواهد برد. ترکيه در اين جام جهانی تنها دو بار تن به شکست داد که هر دوبار نيز در برابر فيناليست برزيل بود.

XS
SM
MD
LG