لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

کمک های آمريکابه زلزله زدگان ايران - 2002-06-27


مهتاب فريد، گزارشی دارداز چگونگی کمک رسانی آمريکا به زلزله زدگان بوئين زهرا و پاسخ رئيس هلال احمر ايران به اين سوال او که در حال حاضر، مبرم ترين نياز قربانيان اين فاجعه چيست
کمک های آمريکا به ايرانيان آسيب ديده در زلزله شنبه گذشته، از طريق موسسه يونيسفِ سازمان ملل متحد ارسال ميشود .
ريچارد باوچر سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا ميگويد ايران از طريق سازمان ملل متحد، اقلامی را که برای کمک به زلزله زدگان لازم و مناسب ميداند، مشخص ساخته است و آمريکا نيز اقلامی را که می تواند فراهم کند از طريق يونيسف، موسسه فرهنگی آن سازمان ، به ايران ارسال خواهد کرد . آقای باوچر گفت :
ما شش مخزن ده هزار ليتری متحرک برای حمل آب، دو دستگاه تصفيه وپالايش آب که هريک برای تامين احتياجات روزانه ده هزار نفر کافی است ، پنج هزار پتو، دوازده هزار بسته حاوی لوازم بهداشت شخصی نظير صابون پودر و مايع لباس شوئی، خمير دندان و اقلام مشابه را فراهم خواهيم کرد .
ارزش کمک هائی که آمريکا فراهم ميکند، سيصد هزار دلار تخمين زده شده است . به گفته مصطفی محقق مدير امور بين المللی هلال احمر ايران، آسيب های ناشی از زلزله اخير بحدی نبوده است که ايران را به استمداد جهانی وادار کند. در همين حال اعضای هياتی از کارشناسان سازمان ملل متحد نيز که از مناطق زلزله زده ديدن کردند گزارش داده اند که ايران کمک های امدادی و اوليه را فراهم ساخته است . پرزيدنت بوش روز شنبه بلافاصله پس از شنيدن خبر وقوع زلزله در ايران ضمن ابراز همدردی با ايرانيان آسيب ديده، آمادگی آمريکا را برای ارسال کمک های نوعدوستانه ابراز داشت. به فاصله ای کوتاه، محمد خاتمی رئيس جمهور ايران نيز آمادگی ايران را برای قبول کمک های بشر دوستانه اعلام کرد. پرزيدنت بوش گفته بود کمک به آسيب ديدگان از بلايا، حد مرز سياسی نمی شناسد .
ريچارد باوچر سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در ملاقات خبری روزانه خود با خبرنگاران چگونگی توافق با سازمان ملل متحد برای ارسال کمک های آمريکا را شرح داد و گفت :
ما با سازمان ملل متحد توافق کرده ايم ، اقلامی را فراهم کنيم که که ايران گفته است به آنها نياز دارد. ما با سازمان ملل متحد در تماسيم. ما اين اقلام را به آن سازمان تحويل ميدهيم و اين سازمان ملل متحد است که کار ارسال و توزيع آنها را بر عهده خواهد گرفت .
مقامات آمريکائی کمک های آمريکا به ايرانيان ِ آسيب ديده در زلزله شنبه گذشته را، اقدامی نوعدوستانه توصيف کرده اند و ميگويند گرچه اين حرکت ، مُعرف ژستی دوستانه است، اما به معنای گشايشی در اختلافات سياسی دو کشور نيست .
پرزيدنت بوش ، اوايل سال جاری ، رژيم ايران را ، همراه با رژيم های عراق و کره شمالی، اعضای محوری از شرارت ناميد .

XS
SM
MD
LG