لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

ترکيه در نيمه نهايی جام جهانی - 2002-06-23


تيم ملی فوتبال ترکيه به لطف گل طلايی الحان مانسيز با نتيجه ۱-۰ بر سنگال پيروز شد و به نيمه نهايی جام جهانی ۲۰۰۲ راه يافت. نبرد بين اين دو تيم که حضورشان در ۱/۴ نهايی خود از شگفتيهای جام جهانی امسال بود نبردی سخت بود که طی آن هيچيک از دو تيم حاضر به ذره ای عقب نشينی نبود. خط حمله ترکيه و سنگال را در بازی از همان ابتدا حسن شاس و الحاجی ديوف رهبری ميکردند. بازی دو تيم تا پايان وقت قانونی ۰-۰ مساوی بود. در دقيقه ۴ وقت اضافی الحان مانسيز که در دقيقه ۶۷ بجای حکان شوکور وارد زمين شده بود روی سانتر زيبای اُميت داوالا گل پيروزی ترکيه را وارد دروازه سنگال کرد و به اين ترتيب ترکيه برای اولين بار در تاريخ به مرحله نيمه نهايی جام جهانی صعود کرد.

اين اولين حضور ترکيه در مسابقات جام جهانی فوتبال در ۴۸ سال گذشته بوده است. سنگال که با سبک بازی خود تماشاگران را به وجد و شادی آوردند و با غلبه بر فرانسه، مدافع عنوان قهرمانی، اولين شگفتی بازيهای امسال را خلق کرد برای اولين بار در جام جهانی شرکت ميکرد و نامش بعنوان دومين تيم آفريقايی که توانست تا اين حد در بازيهای جام جهانی پيشرفت کند به ثبت ميرسد. کامرون اولين تيم آفريقايی بود که توانسته بود تا مرحله ۱/۴ نهايی مسابقات جام جهانی ۱۹۹۰ پيش برود.

بازی ترکيه با برزيل در نيمه نهايی دومين ديار اين دو تيم در جام جهانی ۲۰۰۲ خواهد بود. برزيل در بازی اول که نتيجه اش جنجال برانگيز بود ۲-۱ از سد ترکيه گذشت و به اين ترتيب ديدار بعدی اين دو تيم در ۲۶ ژوئن را بايد مسابقه ای انتقامی برای ترکيه دانست.

XS
SM
MD
LG