لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۱

بلند پايگان اطلاعاتی در برابر کميته مشترک تحقيقاتی سنا و مجلس نمايندگان آمريکا - 2002-06-19


مقامهای بلند پايه اطلاعاتی دولت فدرال آمريکا امروز برای دومين بار در واشنگتن در برابر کميته مشترک تحقيقاتی سنا و مجلس نمايندگان آمريکا ظاهر می شوند تا به پرسشهای نمايندگان کنگره در باره حمله های تروريستی ۱۱ سپتامبر به آمريکا پاسخ بدهند . انتظار می رود روسای سازمانهای اف بی آی و سی آی ای، و سازمان امنيت ملی در پشت درهای بسته جزئيات بيشتری را در باره ميزان اطلاعات خود از عمليات القاعده افشا کنند.

سناتور باب گراهام رئيس کميته اطلاعات سنا می گويد از اين شگفت زده شده است که القاعده تا چه پايه پيچيده است و چگونه برای به اجرا در آوردن طرح يک حمله تروريستی ۳سال وقت صرف می کند.

در همين حال دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا از دستگيرهای اخير افراد مظنون به همکاری با شبکه های تروريستی در سراسر جهان ابراز خرسندی کرده است. آقای رامسفلد گفته است همکاری جهانی در مبارزه با تررويسم به دستگيری روزانه تروريستها منجر شده است. در مراکش مقامات اعلام کرده اند اخيرا يکی از اعضا ارشد القاعده را که اطلاعات زيادی در باره عمليات اين سازمان دارد ، دستگير کرد ه اند. مقامات امنيتی آلمان می گويند يک شهروند سوری تبار اين کشور به اتهام استخدام دست کم يک نفر از هواپيما ربايان ۱۱ سپتامبر درسوريه در زندان است و در عربستان سعودی ۱۱ نفر تبعه اين کشور و دو خارجی به اتهام توطئه برای حمله های تروريستی باز داشت شده اند.

در تحولی ديگر کاخ سفيد طرح ايجاد وزارتخانه امنيت داخلی را به کنگره تسليم کرد. يک کميته متشکل از نمايندگان هر دو حزب و رهبران کنگره به بازبينی طرح می پردازد، بنا به اين طرح به منظور هماهنگ کردن اطلاعات امنيتی، ده ها سازمان و کارگزاری دولتی در وزارت امنيت داخلی ادغام خواهد شد.

نمايندگان کنگره گفته اند مايل اند تا پيش از ۱۱ سپتامبر سال جاری و نخستين سالگرد حمله های تروريستی، قانون ايجاد وزارتخانه را به تصويب برسانند و برای امضا به کاخ سفيد بفرستند

XS
SM
MD
LG