لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

وزير دفاع آمريکا  با همتايان خود از حوزه بالتيک و اسکانديناوی ديدار کرد - 2002-06-09


دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا روز شنبه با همتايان خود از کشورهای حوزه بالتيک و اسکانديناوی در استونی ديدار کرد. هدف از اين ديدار گفتگو پيرامون گسترش ناتو، سازمان پيمان آتلانتيک شمالی، ومبارزه با تروريسم است. دانلد رامسفلد روز شنبه در شهر تالين پايتخت استونی با وزيران دفاع کشورهای استونی، لتونی، ليتوانی، سوئد، نروژ، دانمارک و فنلاند ديدار کرد. اِسوِن ميکسر، وزير دفاع استونی، در پايان ديدار به خبرنگاران گفت نبرد با تروريسم مساله کليدی ديدار بود. دانلد رامسفلد بار ديگر بر حمايت دولت بوش از گسترش ناتو تاکيد کرد اما نگفت کدام يک از کشورهای اروپائی در گسترش جديد ناتو به عضويت سازمان در خواهند آمد. کشورهای لتونی، استونی، ليتوانی و چند کشور ديگر اروپای خاوری و مرکزی داوطلب پيوستن به ناتو هستند.

دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا در مرحله بعدی سفر ۱۰ روزه خود امروز وارد کويت می شود. آقای رامسفلد سپس به بحرين و قطر می رود و از آنجا راهی هند و پاکستان می شود تا در امر کاهش تنش ميان دو قدرت هسته ای جنوب آسيا تلاش کند.

کشورهای لتونی، ليتوانی، استونی، وتعدادی از کشورهای اروپای مرکزی و خاوری داوطلب عضويت در ناتو هستند. آقای رامسفلد در تالين، پايتخت استونی با ريچارد آرميتيج ، قائم مقام وزارت امور خارجه آمريکا ديدار کرد. آقای آرميتيج پس از انجام ماموريت ديپلماتيک در هند و پاکستان به واشنگتن باز می گشت.

XS
SM
MD
LG