لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

فرانسه به پای صندوق رای رفت - 2002-06-09


رای دهندگان فرانسوی امروز به پای صندوقهای رای رفتند تا در نخستين دور انتخابات اعضای مجلس نمايندگان پارلمان را برگزينند. ائتلاف راست ميانه به رهبری ژاک شيراک که به تازگی برای دور دوم به رياست جمهوری فرانسه انتخاب شده است، بنا به پيش بينی ها، از گروه های مخالف چپ پيشی خواهد گرفت و به يک اکثريت قاطع در پارلمان۵۷۷ نفری دست خواهد يافت.

دور دوم اين انتخابات در روز ۱۶ ژوئن برگزار می شود. چپ ها در مجلس پيشين دارای اکثريت بودند و همين امر موجب ناهماهنگی ميان رئيس جمهور و نخست وزير در زمينه تقسيم قدرت می شد. ژان پی ير رافارن، نخست وزير راست ميانه، که ماه پيش از سوی ژاک شيراک منصوب شد می گويد برای پيشبرد سياستهايش به يک اکثريت پارلمانی نياز دارد.

به نظر بسياری از تحليل گران، بی تفاوتی رای دهندگان بار ديگر به نفع حزب راست افراطی تمام می شود و ممکن است اين حزب تا ۱۳ در صد کل آرای سراسری را به خود اختصاص بدهد. پيش بينی می شود بسياری از نامزدهای جبهه ملی، حزب راست افراطي، به دور دوم را ه يابند و پيش بينی نتايج دور دوم به همين سبب دشوار شده است.

ژان ماری لوپِن رهبر جبهه ملی، هنگامی که ماه پيش در انتخابات رياست جمهوری به دور دوم راه پيدا کرد، فرانسه را تکان داد. شعار انتخاباتی او مخالفت با مهاجرت و برقراری نظم وقانون است.

XS
SM
MD
LG