لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

«ايندِوِر»ِ در کنار ايستگاه فضائی بين المللی پهلو گرفت - 2002-06-08


سفينه رفت و برگشت “اِندِوِر”ِ امريکا با گروه جديد و تجهيزات تازه اش در کنار ايستگاه فضائی بين المللی پهلو گرفت. در مدّت اقامت نهُ روزه خود در ايستگاه فضائی، کيهان نوردان به يک رشته آزمايش های علمی و پزشکی دست می زنند و به توسعه ايستگاه کيهانی ادامه می دهند.

کيهان نوردان در يکی از سه راه پيمائی فضائی خود يکی از مفصل های بازوی مکانيکی ساخت کانادا را تعويض ميکنند. سفينه “اندوور” چهارشنبه گذشته با ۷ سرنشين از مرکز فضائی کيپ کاناورال در ايالت فلوريدا به فضا برخاست.

۷ کيهان نورد اندور از کشورهای کستاريکا، فرانسه، روسيه و امريکا هستند. يکی از آنها فيزيکدانی است از كشور کستاريکا به نام “فرانکلين چانگ دياز” که رکورد هفتمين سفر به فضا را به دست خواهد آورد. وی بيش از ۱۲۰۰ ساعت پرواز فضائی دارد. دوفضانورد امريکائی، ويک کيهان نورد روس جانشين گروه سه نفره ای خواهند شد که از ماه دسامبر گذشته در ايستگاه کيهانی به سر برده اند.

مأموريت ۱۲ روزه سفينه “اندور” چهاردهمين سفرِ سفاين رفت و برگشت امريکا به ايستگاه کيهانی بين المللی است. قرار است که سفينه فضائی امريکا روز ۱۵ ژوئن ايستگاه بين المللی را برای بازگشت به زمين ترک کند.

XS
SM
MD
LG