لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۲

پاپ جان پل دوم  وارد  بلغارستان شد - 2002-05-23


پاپ جان پل دوم رهبر کاتوليک های جهان پس از سفری کوتاه به جمهوری آذربايجان وارد بلغارستان شد. گرچه جمعيت رومن کاتوليک بلغارستان بسيار کوچک و حدود ۱ در صد کل جمعيت کشور است، ولی مقامات بلغارستان برای استقبالی گرم همراه با رعايت مسايل امنيتی نهايت تلاش خود را بکار گرفته اند. مقامات دستور داده اند حلقه محاصره ای در اطراف مرکز صوفيه پايتخت بلغارستان جائی که قرار است پاپ اولين سخنرانی خود را داشته باشد تشکيل شود. مقامات بلغارستان اميد وارند با سفر پاپ تصوير اين کشور که در جريان توطئه سوء قصد به جان پاپ در سال ۱۹۸۱ تيره شد ه بود بهبود يابد. پاپ در بلغارستان، با رهبران کليسای ارتدکس و نيز رومن کاتوليک ديدار خواهد کرد.
پاپ جان پال دوم رهبر کاتوليکهای جهان با گفتن اين مطلب که هنوز مردم بلغارستان را دوست دارد، فصل ديگری از جنگ سرد را بست. وی اين اظهار نظر را ديروز برغم اين ادعاها که مأموران بلغاری در توطئه نافرجام قتل وی در سال ۱۹۸۱ دست داشته اند بعمل آورد. پاپ ديروز درآغاز ديداری چهار روزه از بلغارستان وارد صوفيه شد. گمان ميرود که مأموران خفيه بلغارستان در سال ۱۹۸۱ يعنی در زمانی که حمايت پاپ از جنبش دمکراسی طلب همبستگی لهستان مسکو را نگران کرده بود، برای کی جی بی شوروی کار ميکردند. سه بلغاری که ظاهراً يک مرد مسلح ترک را در راه تيراندازی به پاپ ياری داده بودند بدليل فقدان مدرک در يکی از دادگاههای ايتاليا تبرئه شدند .
پاپ جان پال دوم رهبر کاتوليکهای جهان امروز در صوفيه با رهبر کليسای ارتدکس بلغارستان ملاقات ميکند. پاپ اميدوار است که در اين ديدار بتواند در مرهم نهادن بر شکاف موجود بين کاتوليسيسم و آئين ارتدکسِ شرقی به پيشرفتهائی دست يابد . پيش بينی ميشود که رهبر کاتوليکهای جهان در جريان ديدار خود از بلغارستان با رهبران مسلمانان و يهوديان نيز ملاقات کند. پاپ در نظر دارد ، فردا به صومعه ريلا پايگاه تاريخی و کوهستانی کليسای ارتدکس بلغارستان برود و روز يکشنبه در دومين شهر بزرگ بلغارستان يک آئين عشاء ربانی برگذار کند

XS
SM
MD
LG