لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۴

شارون سياست اسرائيل را در قبال فلسطينيان تعيين کرد - 2002-05-14


آريل شارون نخست وزير اسرائيل گفت اين اوست و نه حزب ليکود که سياست اسرائيل را در قبال فلسطينيان تعيين خواهد کرد. وی اضافه کرد مادامی که دستگاه رهبری فلسطينی ها به اصلاحات گسترده ای درون خود دست نزده و از حملات تروريستی عليه اسرائيل دست نکشيده، مذاکرات صلح را با فلسطينی ها از سر نخواهد گرفت. آقای شارون امروز در نطقی در پارلمان اسرائيل گفت دستگاه خودگردانی فلسطينی ها فاسد و مستبد است و برقراری صلح پايدار بين اسرائيل و فلسطينی ها به اصلاحات ساختاری اساسی درون دستگاه رهبری فلسطينی ها بستگی دارد. رهبر اسرائيل گفت هرگاه شرائطی که او تعيين می کند برآورده شود طرفين می توانند در زمينه موافقتنامه موقت صلح کوشش کنند و زمينه را برای پيمان نهائی که مستقيماً به تأسيس کشور فلسطين منجر خواهد شد فراهم سازند.

رهبران حزب ليکود روز يکشنبه با سرپيچی از شارون قطعنامه ای را تصويب کردند که در آن فکر تشکيل يک کشور فلسطينی مردود شناخته شده است. آقای شارون ميگويد اجازه نخواهد داد که زدوبندهای حزبی سياست دولت را ديکته کند.

در اينحال، وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا همچنان در مورد تعيين مقصد نهايی ۱۳ ستيزه جوی فلسطينی که از کرانه غربی تبعيد شده اند به بحث و گفتگو مشغولند. اين ستيزه جويان بعنوان بخشی از توافقی که به بحران کليسای ولادت در بيت اللحم پايان داد به خارج فرستاده شدند. يک سخنگوی اتحاديه اروپا گفت که ۶ کشور قبول کرده اند که اين ستيزه جويان را بپذيرند. اين افراد فعلا در جزيره قبرس بسر ميبرند.

XS
SM
MD
LG