لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

شورشيان مائوئيست نپال اعلام يک ماه آتش بس کرده اند - 2002-05-09


شورشيان مائوئيست که در غرب نپال با نيرو های دولتی می جنگند اعلام يک ماه آتش بس کرده اند. در بيانيه امضا شده ای که امروز به دفتر يک خبرگزاری غربی ارسال شد پوشپين کامان اوها هبر شورشيان که به پراچاند نيز شهرت دارد گفته است آتش بس از روز ۱۵ ماه مه آغاز می شود و تا نيمه ماه ژوئن ادامه خواهد داشت. در بيانيه همچنين اضافه شده است که اگر نيرو های دولتی دست به تهاجم تازه ای بزنند شورشيان نيز مقابله به مثل خواهند کرد.

در همين حال بنا به گزارش های خبری دريافت شده از نپال هم نيرو های دولتی و هم شورشيان مائوئيست در زدو خورد های شديد برای کنترل يکی از پايگاه های شورشيان در غرب کشور متحمل تلفات سنگينی شده اند. راديو دولتی نپال می گويد احتمالا چند صد سرباز، پليس، شورشی و غير نظامی در در گيری های اين هفته در روستای Gam واقع در ۴۵۰ کيلومتری غرب کاتماندو کشته شده اند. نيرو های دولتی هفته گذشته پس از حمله های سنگين زمينی و هوائی کنترل اين منطقه را بدست گرفتند، اما اواخر وقت روز سه شنبه شورشيان دست به يک ضد حمله سنگين زدند. بنا به گزارشها امروز هم زدو خورد ها ادامه دارد.

شر بهادر دئوبا نخست وزير نپال می گويد نسبت به پيشنهاد آتش بس شورشيان مائوئيست و صداقت آنها ترديد دارد. آقای دئوبا اين مطالب را امروز در نيويورک ابراز داشت. وی که برای سفر به آمريکا آمده است، در مصاحبه با يک شبکه تلويزيونی طرح آتش بس را رد نکرد، اما گفت دولت وی ديگر نمی تواند به شورشيان اطمينان کند. هفته گذشته رهبر شورشيان پيشنهاد کرد مذاکرات صلحی که ماه نوامبر گذشته قطع شد از سر گرفته شود. اما دئوبا اين پيشنهاد را رد کرد و گفت تازمانی که شورشيان سلاح های خود را تحويل ندهند دولت با آنان مذاکره نمی کند.

XS
SM
MD
LG