لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

کوندوليزا رايس: هدف ازجنگ عليه تروريسم تنها ايمن کردن جهان نيست و بلکه ايجاد جهانی بهتر است - 2002-04-30


کوندوليزا رايس مشاور امنيتی پرزيدنت بوش می گويد هدف ازجنگ عليه تروريسم به رهبری آمريکا، تنها ايمن کردن جهان نيست و بلکه ايجاد جهانی بهتر است. خانم رايس در مورد ايران گفت که حمايت ايران از تروريسم و تلاشهايش برای کسب سلاحهای کشتار جمعی،اين کشور را درست در محور اهريمنی و شرارت قرار ميدهد. به گزارشی دراين باره از جيم ملون خبرنگار صدای آمريکا توجه فرماييد

مشاور امنيت ملی کاخ سفيد ميگويد حملات تروريستی سپتامبر گذشته، آنچه را که وی «تفاوت اساسی ميان نيروهای هرج ومرج ونيروهای نظم و ترتيب» توصيف کرد، به اثبات رساند.

او می گويد جنگ دولت بوش عليه تروريسم، هدفی به مراتب فراتر از آماج قرار دادن تروريست ها و رژيم های حامی آن ها دربردارد. وی گفت:

ما تنها به دنبال آن نيستيم که جهان را امن سازيم، بلکه می خواهيم آن را به صورت جهان بهتری نيز درآوريم. جهانی که اين امکان را برای تمامی مردان و زنان فراهم آورد که خوشی وشادی و چالش با آزادی را تجربه کنند. در برابر ۱۱ سپتامبر، چنين ماموريتی، يعنی ايجاد جهانی امن تر و بهتر، به مراتب از اهميت بيشتری برخورداراست.

خانم رايس اين سخنان را برای دانشجويان و هيات آموزشی دانشکده مطالعات پيشرفته بين المللی در دانشگاه جانز هاپکينز در واشنگتن ايراد کرد وی می گويد دولت بوش در برخورد با کشورهايی که تهديدی برای آمريکا به شمار می روند، تعهد دارد به گونه ای که وی از آن به عنوان «وضوح اخلاقی» ياد کرد، صحبت و عمل کند. وی گفت:

آمريکا نمی تواند بينش خود را به جهان تحميل کند. اما ما همچنان نفوذ خود را به نفع آزادی به کار خواهيم برد. البته انتخاب های صحيح و غلط وجود دارد، کما اين که اقدامات صحيح و غلط نيز در کار هست. ما بايد درنظرداشته باشيم که رژيم های واقعا اهريمنی هرگزاصلاح نخواهند شد و ما بايد بدانيم که با چنين رژيمهايی بايد برخورد کرد و نه اين که از روی ملاطفت با آن ها رفتار کرد.

خانم رايس در اشاره به ايران گفت: مشکل ما با ايران در سياستهای آن کشور است که از حمايت از تروريسم در گوشه و کنار حهان گرفته تا حمايت از تروريسم در خاورميانه نقشی بسيار مخرب در صحنه سياست بين المللی دارد و صراحتا بايد گفت که مشکل ما با اقليتی غير منتخب در ايران است که همچنان اميدهای مردم خود را به ياس تبديل ميکنند. ما صرفا حقيقت را درباره ماهيت رژيم ايران می گوييم.

وی همچنين می گويد با وجود آن که جهان کنونی را خطرات فراوانی درخود گرفته است ، درعين حال فرصت های بزرگی برای آمريکا و متحدان آن وجود دارد که آنچه را وی «موازنه جديدی از نيرو به نفع آزادی» نا ميد ، پايه گذاری کنند.

هنگامی که يکی از دانشجويان اظهارعقيده کرد اين حالتی رياکارانه برای آمريکا است که متحدان غير دمکراتيک خود را به سوی جنگ با تروريسم سوق دهد ، خانم رايس پاسخ داد دولت همچنان از برخی از آن کشورها که پيشنهاد کمک می دهند مصرانه می خواهد که دست به اصلاحات اقتصادی و سياسی بزنند

XS
SM
MD
LG