لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۸

پرسش و پاسخ با شاهزاده رضا پهلوی - 2002-04-18


شاهزاده رضا پهلوي در باشگاه ملی مطبوعات آمريکا در واشينگتن جمهوری اسلامی ايران را به داشتن سهمی بزرگ در خشونت اسرائيل و فلسطينيان، متهم کرده است. جزئيات بيشتر را از گزارشی می شنويد که مهتاب فريد خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا تهيه کرده است .

خشونت جاری اسرائيل و فلسطينيان، در صحبتهای ديروز شاهزاده رضا پهلوی در باشگاه ملی مطبوعات آمريکا بيشترين سهم را داشت. شاهزاده رضا پهلوي، نفع جمهوری اسلامی را ازاين خشونت، بهره برداری از واقعه آفرينی دانست و گفت: جمهوری اسلامی ايران، از تشکيلات اداري، از نهادها، ازاردوگاههای تعليماتي، از دلارهای نفتی و از نمازهای جمعه برای واقعه آفرينی برخوردار است. واقعه آفرينی برای فلج ساختن خاورميانه و افراطی ساختن جهان عرب. شاهزاده رضا پهلوی گفت آخوند سالاری ايران که مشروعيت خود را بر پايه دشمنیِ با غرب استوار ساخته است، در خاورميانه ای برخوردار از صلح جائی نخواهد داشت. وی گفت هر اندازه که بحران شديد تر واوضاع گِل آلود تر شود، برای آخوندهای حاکم بر ايران آسان تر خواهد بود که از پاسخ دادن به مشکلاتی که خود بانی آنها بوده اند شانه خالی کنند. شاهزاده رضا پهلوی در جلسه ديروز باشگاه ملی مطبوعات آمريکا که بيش از يک ساعت طول کشيد به پرسش های خبرنگاران وسائل ارتباط جمعی در آمريکا و خبرگزاريهای بين المللی نيز پاسخ داد. شاهزاده رضا پهلوی به خبرنگاری که پرسيد آيا ايران را در خشونت اسرائيل و فلسطينيان مسئول ميداند؟ هم به انگليسی و هم به فارسی پاسخ داد و گفت گرچه جهوری اسلامی در اقدامات منجر به خلاص شدن از شرّ طالبان در افغانستان نفعی مشترک داشت، اما هيچگاه تحولات دموکراتيک را در آن کشور به سود خود نميبيند. وقتی از شاهزاده رضا پهلوی پرسيده شد در مورد اتهامات عنوان شده توسط مقامات آمريکائی، از جمله دانلد رامسفلد وزير دفاع و زالمی خليل زاد نماينده مخصوص آمريکا در افغانستان، درباره نقش مخرب ايران در بازسازی افغانستان چه نظری دارد؟ گفت :

وقتی شما در ايران رژيمی داريد که صد ميليون دلار را فقط برای بودجه حزب الله اختصاص ميدهد، وقتی شما از ماجرای توقيف کشتی Karine -A با خبريد ، وقتی شما بار ها و بارها دست های رژيم آخوندی را بشکلی در ايجاد تشنج و يا افراطی گری در آن بخش از جهان می بيند، احتياجی نداريد که مورد به مورد مدرک بياوريد.

شاهزاده رضا پهلوی در سخنراني خود در باشگاه ملی مطبوعات، رژيم جمهوری اسلامی را رژيمی غير قابل اعتماد توصيف کرد و گفت اين رژيم برای پايداری اش به هر کاری دست ميزند و اگر لازم بداند حتی از تسليحات کشتار جمعی نيز استفاده ميکند .

بخش هايی از اين گزارش را که روی نوار تلويزيونی نيز ضبط شده است .روز جمعه در برنامه ميز گردی با شما پخش خواهيم کرد

XS
SM
MD
LG