لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

پيام پادشاه نپال در روز دموکراسی - 2002-02-19


پادشاه نپال در پيام سنتي خود در روز دموکراسي از کاخ سلطنتي در کاتماندو که به مناسبت تبديل حکومت سلطنت مطلقه نپال به نظام پارلماني در سال ۱۹۹۰، ايراد مي شد،خواستار تمديد حالت اضطراري از سوي پارلمان شد. پادشاه نپال مي گويد نگراني در زمينه صلح و امنيت ،ثبات سياسي و اداره امور روز بروز بيشتر مي شود. وي گفت نپال درحال گذار از مرحله آسيب پذيري است و حالت اضطراري سه ماهه اي که او در ماه نوامبرگذشته تصويب کرد مي بايستي تمديد شود.

حالت اضطراري بمنظور کمک به نيروهاي مسلح در نبرد رو به گسترش با شورشيان مائوئيست برقرار شده بود. از آغاز اين درگيريها در شش سال قبل ،بيش از دوهزارتن از شهروندان نپال جان خود را از دست داده اند. در پي حملات مائوئيستها به غرب نپال درروزهاي شنبه و يکشنبه گذشته، دولت نپال در موقعيت متزلزلي قرار گرفته است. اين حملات مرگبارترين عمليات مائوئيستها از آغاز شورش مسلحانه آنها بوده است .

بيانات پادشاه نپال مي تواند به نخست وزيرآن کشور در بدست آوردن آراي موافق دوسوم نمايندگان، اکثريت مورد نياز براي تمديد حالت فوق العاده ،کمک کند. برخي از اعضاي پارلمان مي گويند دولت هشدارهاي مربوط به حملات قريب الوقوع را ناديده گرفته است و نمايندگان خشمگين چندين بار روند کارپارلمان را مختل کرده اند. شورشيان مائوئيست که مائوتسه تونگ رهبر فقيدچين و چريکهاي راه درخشان پرو را الهام بخش خود مي دانند دو روز آخر هفته را به مناسبت سالگشت شورش خود به حمله به تاسيسات و افراد اختصاص داده بودند.

XS
SM
MD
LG