لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

ايران و سازمان جهاني تجارت - 2002-02-16


لينت ديلي نماينده آمريکا در سازمان جهاني تجارت ، هفته گذشته در ژنو ، به شوراي عمومي اين سازمان ، گفت ، بررسي هاي آمريکا در مورد درخواست عضويت ايران ادامه دارد ، و هنوز نمي تواند با تشکيل گروهي که قبل از آن بايد با ايران وارد مذاکره شود ، موافقت کند . ديو هاميل ، کنسول روابط عمومي در هيات نمايندگي آمريکا در ژنو نيز ، در مورد اين موضع ِ آمريکا ، که موجب جلوگيري از به جريان افتادن درخواست عضويت ايران شده است ، به پرسش هاي ما ، توضيح بيشتري نداد ،و گفت :

همانگونه که در جلسه سيزدهم فوريه ، از طريق ِ » سفير ديلي « ، مطرح شد ، آمريکا در شرايط فعلي و در حال حاضر ، در موضعي نيست که در باره تقاضاي ايران ، مذاکره کند .

خبرگزاري رويتر ميگويد ديپلماتها در ژنو معتقدند خانم » ديلي « اين بارهم همان نظري را ابراز کرد ، که در چند ماه گذشته مطرح ساخته بود . ايران از سال ۱۹۹۶ خواستار عضويت در سازمان جهاني تجارت است ، و از سال گذشته ، به توصيه گروهي از کشورهاي آسيائي عضو سازمان ، اين درخواست ، در تقريبا تمامي جلسات شوراي عمومي ، مطرح شده است .

در همين حال ، ايرنا ، خبرگزاري جمهوري اسلامي در گزارشي از بروکسل ميگويد ، اتحاديه اروپا روز پنجشنبه بر پشتيباني اين گروه از عضويت ايران در سازمان جهاني تجارت تاکيد گذاشت . اين خبرگزاري به نقل از سخنگوي روابط خارجي اتحاديه اروپا ميگويد اتحاديه اروپا مايل است در آيندۀ نزديک ، شاهد عضويت ايران در سازمان جهاني تجارت باشد .

XS
SM
MD
LG