لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

ایران سانتریفیوژهای پیشرفته در مرکز اتمی نزدیک قم نصب می کند


ایران سانتریفیوژهای پیشرفته در مرکز اتمی نزدیک قم نصب می کند
ایران سانتریفیوژهای پیشرفته در مرکز اتمی نزدیک قم نصب می کند
<!-- IMAGE -->

منابع خبری ایران گزارش می دهند رییس سازمان انرژی اتمی ایران طرح هایی را برای نصب نوع پیشرفته تری سانتریفیوژ در تاسیسات اتمی در نزدیکی قم اعلام کرده است.

گزارش ها به نقل از علی اکبر صالحی حاکی است که ایران برای تولید «ماشین هایی با کارآیی بالا» - و بی نیازی از قطعات وارداتی- بیشتر بر کارهای پژوهشی و توسعه در مرکز تمرکز می کند. صالحی می گوید ایران امیدوار است از «نسل جدیدی از سانتریفیوژ» در محل استفاده کند.

پنجشنبه گذشته، مذاکره کنندگان ایران در جلسه ای با دیپلمات های شش قدرت جهانی در ژنو توافق کردند به بازرسان بین المللی اجازه دهند از تاسیسات اتمی جدید دیدن کنند. ایران همچنین موافقت کرد برای بحث درباره برنامه اتمی خود بار دیگر روز ۲۷ مهر ماه (۱۹اکتبر) با نمایندگان قدرت های جهانی ملاقات کند.

<!-- IMAGE -->

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه و رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه در مصاحبه با سی ان ان گفتند می گویند مذاکرات ژنو تا حدودی موفقیت آمیز بود.

کلینتون گفت جلسه ژنو به سه توافق منجر شد که به قدرت های جهانی فرصت می دهد تعهد ایران به مذاکرات را ارزیابی کنند.

روز دوشنبه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت شش قدرت در مورد کمک به غجنی سازی اورانیوم برای راکتور ایران به توافق مقدماتی رسیده اند. اما گفت جزییات توافق هنوزقطعی نشده است.لاوروف گفت کارشناسان در آینده نزدیک برای اجرای برنامه جلسه ای تشکیل خواهند داد.

روز دوشنبه همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، مذاکرات ژنو را یک «موفقیت ملی» توصیف کرد.

حسن قشقاوی به خبرنگاران گفت ایران در جریان مذاکرات در برابر فشار خارجی مقاومت کرد.

روز یکشبنه، محمد البرادعی، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی، در تهران با مقامات جمهوری اسلامی ملاقات کرد و اعلام داشت بازرسی ها روز ۳ آبان ماه (۲۵ اکتبر) صورت خواهد گرفت. البرادعی همچنین گفت آژانس دلیل قاطعی ندارد که ثابت کند ایران یک برنامه تسلیحات اتمی را دنبال می کند. با این حال یادآور شد درباره این اتهام که ایران در مورد ساختن تسلیحات اتمی مطالعاتی انجام داده است تحقیق می کند.

XS
SM
MD
LG