لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

توافق های اتمی شش قدرت جهان و جمهوری اسلامی ايران


توافق های اتمی شش قدرت جهان و جمهوری اسلامی ايران
توافق های اتمی شش قدرت جهان و جمهوری اسلامی ايران

<!-- IMAGE -->

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، و رابرت گيتس، وزير دفاع ايالات متحده می گويند مذاکرات هفته گذشته در ژنو بين جمهوری اسلامی ايران و قدرتهای جهانی تا حدودی موفق آميز بوده است.

رهبران در مصاحبه ای که در دانشگاه جرج واشنگتن با شبکه خبری سی اِن اِن در شامگاه دوشنبه ضبط شده است، گفت و گو کرده اند.

خانم کلينتون گفت در ديدار با جمهوری اسلامی ايران سه موافقتنامه به دست آمد که به قدرت های جهان فرصت می دهد تا تعهد جمهوری اسلامی ايران به مذاکرات را ارزيابی کنند. وزير امور خارجه آمريکا گفت ايران توافق کرده است تا محموله های اورانيوم با غلظت پايين را برای پردايش به خارح ارسال کند، به بازرسان اجازه نظارت بر تأسيسات اتمی خود را بدهد، و با قدرت های جهانی اواخر ماه جاری ميلادی برای دور ديگری از مذاکرات، ديدار کند.

<!-- IMAGE -->

در رويدادی ديگر وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد شش قدرت بزرگ جهان به توافق مقدماتی به منظور کمک برای غنی سازی اورانيوم برای يکی از نيروگاه های اتمی ايران، دست يافته اند، اما گفت که جزیيات طرح هنوز بايد کامل شود. لاوروف بلند پايه ترين مقام روسی است که طرح غنی شدن اورانیوم ایران توسط روسیه را تأیید می کند.

سرگی لاورف روز دوشنبه گفت که کارشناسان به زودی به منظور مذاکره در مورد این طرح ملاقات و گفتگو خواهند کرد. هفته گذشته جمهوری اسلامی ايران و شش قدرت جهان در ژنو در مورد غنی سازی اورانيوم برای ايران مذاکره کردند.

در همين حال روز دوشنبه سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران مذاکرات ژنو را يک «موفقيت بزرگ ملی»، توصيف کرد.

حسن قشقاوی در روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که ايران در برابر فشار خارجی در مورد برنامه اتمی کشور در طی اجلاس روز پنجشنبه، مقاومت نشان داده است.

روز پنجشنبه جمهوری اسلامی ايران توافق کرد که در نوزدهم ماه اکتبر با قدرت های بزرگ جهان تشکيل جلسه دهد و همچنين برای کارشناسان اتمی بازرسی نيروگاه اتمی قم را که به تازگی وجود آن افشا شده است، ميسر سازد.

محمد البرادعی، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی، که که به ايران سفر کرده است اعلام کرد کارشناسان ٢ هفته دیگر در ١٩ ماه اکتبر تشکيل جلسه خواهد داد تا در مورد طرح غنی سازی اورانیوم ایران توسط روسیه گفتگو کنند. به گفته آقای البرادعی نماینده ایران نیز در این نشست شرکت خواهد کرد. توافق کلی بر سر غنی سازی اورانیوم ایران توسط روسیه، که در مذاکرات هفته گذشته در ژنو روی داد، به امیدها برای حل مسالمت آمیز بحران هسته ای ایران دامن زده است.

در همین حال دیمتری مدودف، رييس جمهوری روسیه، روز دوشنبه اعلام کرد در صورتیکه ایران از تلاش ها برای غنی سازی اورانیوم خود دست بر ندارد مسکو ممکن است از اعمال تحریم های شدیدتر عليه ایران حمایت کند.

XS
SM
MD
LG