لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۳

تور آسوده در راه و کنسرت موفق حامد نیک پی در لس آنجلس


تور آسوده در راه و کنسرت موفق حامد نیک پی در لس آنجلس
تور آسوده در راه و کنسرت موفق حامد نیک پی در لس آنجلس
<!-- IMAGE -->


حامد نیک پی آهنگساز، خواننده و نوازنده مستعد و جوان ایرانی که در چند سال کوتاهی که از اقامت او در آمریکا می گذرد، توانسته است موسیقی تلفیقی تازه ای را با استفاده از ترکیب موسیقی سنتی ایرانی، نواهای فلامنکو، موسیقی جاز آمریکایی و سازهای کوبه ای خلق کند در نخستین کنسرت خود در لس آنجلس با استقبال شدید تماشاگران و دوستان این نوع موسیقی روبرو شد.

حامد که در سال ۱۳۵۶ در تهران متولد شده است از کودکی به نوازندگی تار پرداخت و بعدها نزد استاد منوچهر دینی به یادگیری سه تارمشغول شد. اوبه مکتب هوشنگ ظریف راه یافت و بعدها و پس از مدتی کار با استاد جلیل عالی نژاد تصمیم گرفت که تنبور را به عنوان ساز اصلی خود انتخاب کند.

فضای موسیقی عرفانی تنبور، آوازها، مقام ها و کلام های آن از همان ابتدای کار تاثیر عمیقی در شیوه آوازخوانی حامد بجای گذاشت که بعدها به تحصیل اصول آهنگسازی و ارکستراسیون نزد استادای چون فرهاد فخرالدینی و وارطان ساهاکیان پرداخت.

نقطه عطف زندگی هنری حامد نیک پی درسال ۲۰۰۳ و هنگامی بود که او با گروه «دالاهو» به سرپرستی مسعود حبیبی به فستیوال بزرگ موسیقی صوفی جهانی به نام «جهان خسرو» راه پیدا کرد. حامد چند صباحی بعد با گروه موسیقی پدرام درخشانی در چند فستیوال موسیقی ایرانی در شهرهای مختلف آلمان، ایتالیا وفرانسه به اجرای موسیقی پرداخت.

حامد بالاخره در سال ۲۰۰۵ به آمریکا مهاجرت کرد که این واقعه خود به عنوان یک آغاز تازه مسیر زندگی هنری او را یک بار دیگر عوض کرد و درنتیجه توانست اولین آلبوم تکنفره خود به نام «گذر» را با لیبل مستقل به بازار عرضه کند.

تور کنسرت های اخیر حامد نیک پی که پیش از لس آنجلس در شهرهای مونترال، سن فرانسیسکو و ونکوور نیز با موفقیت اجرا شده است به مناسبت انتشار دومین و تازه ترین آلبوم این موسیقی دان جوان ایرانی است. آلبومی که «آسوده» نام دارد وترکیبی است از موسیقی سنتی ایرانی با ریتم و هارمونی موسیقی فلامنکوی اسپانیایی بر روی اشعاری از مولانا، عماد خراسانی و شاعر معاصر فریدون مشیری.

با رویدادهای اخیر پس از وقایع انتخابات ماه ژوئن گذشته در داخل ایران، یکی از ترانه های حامد نیک پی از این آلبوم تازه به نام «مالک این خاک» که مرتبا در اینترنت و شبکه های رادیویی و تلویزیونی ایرانی وآمریکایی پخش می شد تبدیل به یکی از پرطرفدارترین آهنگ هایی شد که در طی تظاهرات مردم خارج از کشور از آن استفاده شده است.

حامد نیک پی درمورد نوگرایی درموسیقی سنتی می گوید:« من تا حدود بیست سالگی از طرفداران پروپاقرص موسیقی سنتی بودم. اما بعدها به این واقعیت پی بردم که جوانان هم نسل من و نسل بعد از ما در این دنیای پرمشغله امروزی وقت و فرصت کافی ندارند که به عمق موسیقی سنتی و اصیل ما پی ببرند و با گوشه ها و ردیف های آن آشنا شوند. در نتیجه این موسیقی را به اندازه کافی هیجان انگیز نمی دانند. این نسل به دنبال طعم جدیدی از موسیقی ایرانی می گردد و همین مرا به سوی دگرگونی هایی که امروز در موسیقی من می بینید کشاند.»

کنسرت حامد نیک پی که با همکاری فرزین فرهادی، آهنگساز و نوازنده ساکن لس آنجلس و سه نوازنده یونانی، اسپانیایی و آمریکایی برگزار شد علیرغم هم زمان شدن آن با کنسرت شهرام ناظری توانست جمعیتی بیش از ۱۲۰۰ نفر را به سالن باشکوه ویلشیر ایبل شهر لس آنجلس بکشاند.


XS
SM
MD
LG