لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

دو عروسک غول پيکر در برلين در روز سوم اکتبر نماد يگانگی آلمان شرقی و غربی


دو عروسک غول پيکر در برلين در روز سوم اکتبر نماد يگانگی آلمان شرقی و غربی
دو عروسک غول پيکر در برلين در روز سوم اکتبر نماد يگانگی آلمان شرقی و غربی
<!-- IMAGE -->

مردم آلمان سوم اکتبر، روز وحدت دوباره کشورشان را جشن گرفتند. اما برلينی ها که تا پيش از فروپاشی ديوار برلين، شاهد هرروزه جدايی بودند، برای بزرگداشت چنين روزی بيش از ديگر شهرها از خود تلاش و ابتکار به خرج می دهند.

در مراسم امسال نيز ده ها هزار تن از ساکنان پايتخت آلمان همراه با جهانگردان پيرامون دروازه تاريخی براندنبورگر گرد آمدند تا شاهد به هم رسيدن دو عروسک غول پيکر و نماد يگانگی آلمان شرقی و غربی از اين سو و آنسوی دروازه باشند.

نمايش خيمه شب بازی، يکی از تفريحات همگانی و قديمی آلمانی ها به شمار می آید، اما ساخت عروسک هايی چنين بزرگ تا کنون در اين کشور بی سابقه بوده است. اين دو عروسک غول پيکر که توسط طراحان، هنرمندان و صنعتگران فرانسوی ساخته شده بود، در نوزدهمين سالگرد وحدت دوباره آلمان و نشانه ای از دو بخش شرقی و غربی، بسوی همديگر رفتند تا همديگر را در آغوش کشند. عروسک پنج متری نماد آلمان شرقی روی زانوان عروسک ١٥ متری، و نماد آلمان غربی نشست. در چنين مراسمی فروپاشی ديوار جدايی برلين نيز پاس داشته شد.

همزمان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برنده انتخابات اخير آلمان و رهبر حزب دموکرات مسيحی که خود از اهالی شرق آلمان است، همراه با هرست کوهلر، ریيس جمهوری اين کشور، در برابر کليسای لوديک زاربروکن، در جنوب آلمان گردآمدند تا با کاشت درخت وحدت دوباره آلمان را جشن بگيرند.

گورباچف آخرين ریيس جمهوری اتحاد جماهير شوروی پيشين، نيز که نقش بزرگی در فروپاشی ديواربرلين و يگانگی دوباره آلمان برعهده داشت، در رايشتاگ، پارلمان آلمان در برلين حضور يافت تا جايزه شهر برلين معروف به «پويايی اميد» را دريافت کند. اين جايزه از سال ٢٠٠٣ تا کنون هرساله و همزمان با روز وحدت آلمان به کسانی اهدا می گردد که برخوردار از شجاعت، ديد، و مسئوليت مدنی بوده باشند.

ميخایيل گورباچف با انتقاد از ادامه مشکلات در اروپا پس از فروپاشی اروپای شرقی گفت: «هدف غايی جنگ سرد در چنين جايی به حصول رسيد، اما بايد به شما بگويم ما هنوز برای غلبه بر همه مشکلات اروپا فاصله زيادی داريم.» پيش از برگزاری مراسم روز وحدت آلمان، نيروهای امنيتی در آماده باش شديد بودند تا با هرگونه اقدام خرابکارانه نيروهای ستيزه جو مقابله کنند.

يک گروه ناشناخته که خود را نيروی جهادی ناميده است با ارسال يک نوار ويديويی تهديد به عمليات تروريستی در روزهای انتخابات يا مراسم وحدت آلمان کرده بود. اما همه اين مراسم از جمله انتخابات و روز وحدت آلمان در کمال آرامش برگزار شد.

XS
SM
MD
LG