لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

ایران: مذاکرات با البرادعی به جلسه ژنو ارتباط ندارد


ایران: مذاکرات با البرادعی به جلسه ژنو ارتباط ندارد
ایران: مذاکرات با البرادعی به جلسه ژنو ارتباط ندارد
<!-- IMAGE -->

رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد تهران شده است و امیدوار است تاسیسات اتمی را که زمانی مخفی بود بروی بازرسان باز کند.

چند ساعت پیش از ورود محمد البرادعی در شامگاه شنبه، رییس جمهوری ایران بار دیگر از اقدامات کشور خود دفاع کرد.

محموی احمدی نژاد گفت ایران هرگز سعی نکرد وجود تاسیسات اتمی در نزدیکی قم را مخفی کند، و آمریکا را متهم ساخت که مرتکب اشتباهی بزرگ می شود.

آمریکا و چندین کشور متحد آن از ایران بدلیل کوشش برای پنهان کردن وجود تاسیسات اتمی در نزدیکی شهر قم انتقاد کرده اند.

اما محمود احمدی نژاد روز شنبه گفت ایران کار خلافی انجام نداده و تمام اطلاعات لازم را به موقع در اختیار آژانس قرار داده است.

دیدار البرادعی دو روز پس از آن صورت می گیرد که قدرت های جهانی از ایران خواستند تاسیسات تازه کشف شده غنی سازی اورانیوم را بروی بازرسان بگشاید.

ایران پس از مذاکره با دیپلمات های شش قدرت جهانی در ژنو در روز پنجشنبه گفت این درخواست را رعایت خواهد کرد. مقامات ایران می گویند دیدار البرادعی به مذاکرات ژنو ارتباط ندارد.

مقامات ایران می گویند در مذاکرات با البرداعی درباره طرحی بحث خواهد شد که از ایران می خواهد بخشی از اورانیوم کمتر غنی شده خود را برای پردازش دوباره به روسیه حمل کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت توافقی که در مذاکرات ژنو به دست آمد، «خوش بینی احتیاط آمیزِی» را موجب می شود. اما باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، گفت ایران برای اینکه ثابت کند برنامه اتمی کشور برای مقاصد صلحجویانه اجرا می شود، باید گام هایی بردارد.

در مذاکرات دیپلمات هایی از آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG