لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

چهارگوشه جهان: آخرين خدمت البرادعی به آمريکا ازديدگاه آفتاب يزد


چهارگوشه جهان: آخرين خدمت البرادعی به آمريکا ازديدگاه آفتاب يزد
چهارگوشه جهان: آخرين خدمت البرادعی به آمريکا ازديدگاه آفتاب يزد
<!-- IMAGE -->

آخرين خدمت البرادعی به آمريکا از ديدگاه آفتاب يزد

انتظار می رود محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی در دو روز آينده به تهران سفر کند. آقای البرادعی گفته است جمهوری اسلامی ايران مقررات آژانس اتمی سازمان ملل را با عدم اعلام دومين تأسيسات غنی سازی اورانيوم در قم، زير پا گذاشته است. روزنامه آفتاب يزد در صفحه نخست شماره روز چهارشنبه خود مطلبی با عنوان «آخرين خدمت البرادعی به آمريکا و متحدانش» منتشر کرده و نوشته است «البرادعی ضمن طرح اين ادعا که ايران در اعلام خبر ساخت تأسيسات غنی سازی در نزديکی قم مرتکب تاخير شده، آن را به معنای نقض مقررات آژانس دانست.» در ادامه مطلب آفتاب يزد آمده «اين اظهارات می تواند فرصتی برای نمايندگان آمريکا و بعضی از نمايندگان غربی گروه پنج بعلاوه يک ايجاد کند تا در مذاکرات با ايران ادعاهای قبلی خود را تکرار و تلاش کنند محور مذاکرات را بر تخلف احتمالی ايران از مقررات آژانس متمرکز نمايند.» آفتاب يزد در ادامه می نويسد «اين موضوع همچنين می تواند بهانه کافی در اختيار چين و روسيه قرار دهد تا هم پيمانی پنهان خود با اعضای گروه پنج بعلاوه يک را آشکار نموده و به همزبانی با آنها منجر شود.»


<!-- IMAGE -->

قشقاوی: ديپلماتِ آرژانتينی قصدِ خارج کردن غير قانونی اشياء عتيقه از ايران را داشته است

حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه ايران گفت يک ديپلماتِ آرژانتينی قصدِ خارج کردن غير قانونی اشياء عتيقه از ايران را داشته است. به گفته قشقاوی مامورين گمرکِ جنوب تهران در ميان لوازم سباستين زاوالا رايزن سابق سفارت آرژانتين در تهران مقادير زيادی اشياء عتيقه کشف کردهاند. سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افزود سازمان ميراث فرهنگی و گمرک ايران در حال تحقيقاتِ کارشناسی تکميلی در اين زمينه است و نتايج آن را به زودی اعلام ميکند.

<!-- IMAGE -->

مقام آمريکايی: لغو تحريم ها عليه برمه بدون پيشرفت های دموکراتيک در اين کشور اشتباه است

يک مقام ارشد آمريکا می گويد لغو تحريم ها عليه برمه بدون پيشرفت های دموکراتيک در اين کشور، اشتباه است. کُرت کمپبل، معاون وزير امور خارجه ايالات متحده در امور آسيا در سنای آمريکا گفت يک بررسی نشان داده است که روابط ايالات متحده و برمه می تواند از طريق گفتگوهای مستقيم بهبود يابد اما به گفته ی او، مذاکرات بايد همراه با تحريم های اقتصادی باشد، نه اينکه جايگزين آنها شود. اين در حالی است که سناتور جيم وب می گويد تنها گذاشتنِ برمه، به قابليت های واشنگتن برای ايجاد تغييرات مثبت آسيب می زند. آقای جيم وب ماه گذشته ميلادی در سفر به برمه با رهبران نظامی آن کشور ديدار کرد.

<!-- IMAGE -->

حضور دومنيک دو ويلپَِن در دادگاه پاريس

دومنيک دو ويلپَِن نخست وزير سابق فرانسه روز چهارشنبه وارد دادگاهی در پاريس شد تا درباره اتهاماتی که نيکلای سارکوزی، رييس جمهوری فعلی فرانسه، عليه او مطرح کرده، شهادت دهد. دومنيک دو ويلپين متهم شده است که عليه نيکلای سارکوزی، در انتخابات پيشين رياست جمهوری فرانسه ،* توطئه کرده است. نخست وزير سابق فرانسه در دادگاه خود را بی گناه دانست. آقای دو ويلپَِن، به علت نطقی که در سال ٢٠٠٣ در سازمان ملل کرد و در آن از ايالات متحده خواست به عراق حمله نکند، شهرت يافت.

فيلم طالبان از جسد بيت الله مِحسود که متهم به دست داشتن در قتل بی نظير بوتو بود

طالبان فيلمی منتشر کرده است که در آن ظاهراً جسد بيت الله مِحسود، فرمانده سابق اين گروه در پاکستان نشان داده می شود. بيت الله مِحسود با حمله ی موشکی ايالات متحده در اوايل ماه اوت، در وزيرستان جنوبی کشته شد. اين فيلم که از طريق ايميل به خبرگزاری آسوشيتدپرس فرستاده شده، کيفيتی پايين دارد و ظاهرا با دوربين تلفن همراه گرفته شده است. شبکه های تلويزيونی در پاکستان با پخش اين فيلم، جسد نمايش داده شده را متعلق به بيتالله دانستند. بيت الله مِحسود يک رشته بمب گذاری های انتحاری عليه مقامات دولتی پاکستان را رهبری می کرد و متهم به دست داشتن در قتل بی نظير بوتو نخست وزير سابق پاکستان بود.

<!-- IMAGE -->

اصلاح قوانين مهاجرت در آمريکا بعد از اصلاح مسأله خدمات بهداشتی

اتحاديه آزادی های مدنی از گروه های حامی حقوق بشرِ آمريکا می گويد در پانزده سال اخير، بيش از پنج هزار مهاجر به خاطر تلاش برای عبورِ غير قانونی از مرز مکزيک و ورود به خاک ايالات متحده، جان خود را از دست داده اند. اين گروه در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر کرد، از مقامات مکزيک و ايالات متحده خواست با اعلام وضعيت بحران انسانی در منطقه، سياست های مرزی مهربانانه تری به اجرا در آورند. باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا وعده داده است که پس از اصلاح مسئله خدمات بهداشتی و بهبود وضعيت اقتصادی، به بحث اصلاح قوانين مهاجرت بپردازد.

ديدار آصف علی زرداری ريئس جمهوری پاکستان با پاپ بنديکت


آصف علی زرداری ،ريئس جمهوری پاکستان با پاپ بنديکت ملاقات کرد. ملاقاتِ روز پنجشنبه رئيس جمهوری پاکستان با رهبر کاتوليک های جهان در واتيکان حدود ٢٠ دقيقه به طول انجاميد. در اين ملاقات آقای زرداری و پاپ در مورد موضوع های مذهبی و همچنين خشونت هايی که گاهی عليه جامعه مسيحی پاکستان صورت می گيرد گفتگو کردند. آقای زرداری اکنون سه روز است که در ايتاليا به سر می برد و در تلاش است رهبران اين کشور را به تقويتِ روابط بازرگانی پاکستان و ايتاليا تشويق کند.

تظاهرات در صربستان در اعتراض به کشته شدنِ يک مرد فرانسوی

در صربستان هزاران نفر در اعتراض به کشته شدنِ يک مرد فرانسوی در اين کشور دست به تظاهرات زدند. روز پنجشنبه هزاران شهروندِ صرب در مرکز بلگراد، پايتخت اين کشور تظاهرات کرده و ياد بريک تاتون مرد فرانسوی را که سه روز پيش کشته شد گرامی داشتند. اکثر تظاهرکنندگان را جوانان صرب تشکيل می دادند اما وزير دفاع اين کشور شهردار بلگراد، چند هنرپيشه و رهبران سياسی اين کشور نيز در اين راهپيمايی شرکت داشتند. بريک تاتون ٢٨ ساله، که يک طرفدار فوتبال بود روز ١٧ سپتامبر پيش از مسابقه فوتبالِ فرانسه و صربستان مورد حمله قرار گرفت و ضربات شديدی بر جمجه اش وارد شد. پليس صربستان ١١ نفر را در ارتباط با اين واقعه دستگير کرده است. تظاهراتِ روز پنجشنبه توسط چندين سازمان غير دولتی و ائتلاف جوانان مخالف خشونت در صربستان سازماندهی شده بود.

معاون رياست سازمان زنان سوسيال دموکرات سوئيس اتهام تجاوز عليه رومن پولانسکی را بهت آور خواند

معاون رياست سازمان زنان سوسيال دموکرات سوئيس امروز در زوريخ اتهام تجاوز عليه رومن پولانسکی، کارگردان فرانسوی لهستانی تبار برنده جايزه اسکار را بهت آور خواند و گفت اين اتهام کوچکی نيست. جوليا گربر روگ در يک گفتگوی تلويزيونی اعلام کرد زنان سوسيال دموکرات بيشتر از ان بهت زده شده اند که اتهام تجاوز پولانسکی به يک دختربچه از سوی شخصيت های برجسته و عرصه هنر و سياست بی اهميت جلوه داده می شود. خانم روگ گفت سازمان زنان سوسيال دموکرات سوئيس خواهان برخورد قانونی با آقای پولانسکی و محاکمه وی در يک دادگاه صلاحيت دار است. واکنش ها نسبت به اتهام وارده به رومن پولانسکی در حالی مطرح می شود که گمانه زنی ها درباره محل نگهداری برنده اسکار همچنان ادامه دارد و وکيل مدافع سوئيسی آقای پولانسکی از ارائه هرگونه اطلاعات مربوط به محل نگهداری موکلش امتناع می کند. رومن پولانسکي، کارگردان ٧٦ ساله فيلم هايی نظير چاينا تاون و پيانيست که به اتهام داشتن رابطه جنسی با يک دختربچه ١٣ ساله در سال ١٩٧٧ تحت پيگرد قانونی ايالات متحده آمريکا قرار دارد، شنبه گذشته در فرودگاه زوريخ دستگير شد

XS
SM
MD
LG