لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

نشست شش قدرت جهان و جمهوری اسلامی ايران در ژنو


نشست شش قدرت جهان و جمهوری اسلامی ايران در ژنو
نشست شش قدرت جهان و جمهوری اسلامی ايران در ژنو
<!-- IMAGE -->

ديپلمات های شش قدرت جهان و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ايران روز پنجشنبه در ژنو در مورد برنامه جنجال برانگيز هسته ای ايران گفت و گو خواهند کرد و مقامات ايالات متحده می گويند که ممکن است امکان يک نشست دو جانبه با ايران وجود داشته باشد.

يک مقام ارشد آمريکا که خواسته است ناشناس بماند به خبرنگاران گفت فرصت گفت و گوهای دوجانبه در «حاشيه» مذاکرات ايران و پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل و آلمان در نشست ژنو، وجود خواهد داشت.

خبرگزاری رويترز به نقل از يک مقام آمريکايی می گويد ايالات متحده، ايران را در نشست ژنو، تهديد به تحريم جديد نخواهد کرد. اما همين مقام افزوده است که کاخ سفيد اِعمالِ تحريمهای بيشتری را در صورت لزوم به بعد از اين نشست موکول خواهد کرد.

يکی ديگر از مقامات ايالات متحده گفت که اين روند نمی تواند «بدون انتها» باشد بويژه پس از افشاء هفته گذشته در مورد موجوديتِ دومين مرکز غنی سازی اورانيوم جمهوری اسلامی که در حال ساختمان است.

<!-- IMAGE -->

کشورهای غربی ادعا می کنند که ممکن است ايران غنی سازی اورانيوم را برای ساخت سلاح های هسته ای، انجام می دهد. ايران می گويد برنامه هسته ای کشور صرفاً برای مقاصد صلح آميز است.

ايرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ايران روز چهارشنبه به نقل از محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران گفت که مذاکرات «آزمايشی» خواهد بود از «درجه صداقت و تعهد برخی از کشورها به قانون و عدالت.»

پيش از نشست روز پنجشنبه آمريکا به منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران از نظر نزاکت سياسی اجازه داد از دفتر حفظ منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن، ديدن کند.

فيليپ کرولی مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا اجازه ديدار وزير خارجه ايران را صرفاً يک اقدام تشريفاتی خواند اما آنرا عملی «متداول» ناميد.

آقای کرولی در پاسخ به اين سئوال که آيا موافقت آمريکا با سفر متکی به واشنگتن می تواند آغاز ديپلماسی دوستانه نسبت به ايران تلقی شود يا نه، گفت ايالات متحده اميدوار است مقامات ايران نيز در ژنو نشان دهند آماده هستند به نگرانی های بين المللی در مورد برنامه اتمی آنها توجه کنند.

در رويدادی ديگر در روز چهارشنبه هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا گفت ايران بايستی به تعهدات بين المللی خود عمل کند و در غير اينصورت آماده باشد با انزوای بيشتر و «فشار» بين المللی روبرو شود.

سعيد جليلی سرپرست هيأت مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی ايران نيز پيش از تشکيل جلسه روز پنجشنبه ژنو گفت که او مذاکرات را «فرصتی مثبت» برای کشورهای شرکت کننده تلقی می کند. اما علی اکبر صالحی رييس سازمان انرژی اتمی ايران روز سه شنبه گفت که تهران درباره هيچ مقوله ای که مربوط به حق آن برای غنی سازی اورانيوم باشد وارد بحث نخواهد شد.

ديپلماتهای غربی می گويند امتناع ايران از بحث در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايران در نشست روز پنجشنبه ميتواند به چهارمين دور تحريم ها عليه ايران منجر شود.

XS
SM
MD
LG