لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۵

مجموعه داستان یک نویسنده اهل نیجریه، کتاب برگزیده اپرا وینفری


<!-- IMAGE -->

مجموعه قصه های کوتاه یووم آکپان، یک نویسنده نوپای اهل کشور آفریقایی نیجریه به نام «بگو توهم یکی از آن ها هستی» به عنوان کتاب برگزیده اپرا وینفری، معروف ترین مجری زن برنامه های تلویزیونی آمریکا و جهان، برای کلوپ کتاب او انتخاب شد.

کلوپ کتاب اپرا وینفری که امسال ۶۳ دوره از آغاز آن گذشته است با بیش از ۲ میلیون خواننده، بزرگ ترین کلوپ کتاب جهان محسوب می شود. اما اپرا می گوید که کتاب یووم آکپان کتابی است که تاثیرات عمیقی بر او گذاشته است: «این اولین بار است که من یک مجموعه داستان را به عنوان کتاب برگزیده کلوپ انتخاب می کنم. هر یک از این قصه ها چنان اثری بر من بر جای گذاشته است که توصیف آن به آسانی ممکن نیست.»

کتاب آکپان مجموعه ای است از ۶ قصه که هر یک از آن ها در یک کشور مختلف آفریقایی اتفاق می افتد اما همه آن از دیدگاه یک بچه توصیف می شوند. آکپان که در یک مدرسه علوم دینی خواندن و نوشتن را یاد گرفته و می خواسته است که یک روز کشیش شود از این گزینش اپرا وینفری ابراز خوشحالی می کند: «من از خداوند سپاسگزارم برای شانسی که برای این گزینش به من عطا کرده و اینکه این قدرت را به من داده است که از ۱۰ سال پیش تا کنون به نوشتن داستان بپردازم. تایید اپرا برای من که جوایز ادبی زیادی تا کنون دریافت نکرده ام بسیار ارزشمند است. یعنی فکر کنید ببینید این چه شانس بزرگی است که از میان این همه کتاب های مختلف اپرا کتاب شما را انتخاب کند؟»

آکپان در سال ۲۰۰۹ جایزه نویسندگان مشترک المنافع آفریقا را به خود اختصاص داد و در ضمن مجموعه داستان های او برنده چندین جایزه کوچک و بزرگ محلی بوده و حتی به نامزدی جوایز معتبر«کین» داستان نویسی آفریقا نیز دست یافته است.

داستان های کوتاه آکپان در کشورهای کنیا، بنین، اتیوپی، نیجریه و رواندا اتفاق می افتند و برخی از تاریک ترین مسایل اجتماعی از جمله داد و ستد بچه ها مانند کالا، منازعات مذهبی، فحشای کودکان و نسل کشی را در سطح گسترده ای دراین کشورها مطرح می سازند.

آکپان در این مورد می گوید: «انگیزه اولیه من این بود که پیش از هرچیز دیگر به نقد و بررسی ناهمواری های جامعه خودم بپردازم. اما وقتی متوجه شدم که نمی توانم مقالات انتقادی خودم را در روزنامه «گاردین» در کشور خودم نیجریه به چاپ برسانم و پس از آن که متوجه شدم این روزنامه روزهای شنبه داستان های کوتاه به چاپ می رساند شروع به قصه نویسی کردم. آن ها هم این قصه ها را چاپ کردند و حالا ببینید این کار مرا به کجا رسانده است.

داستان «بگو توهم یکی از آن ها هستی» تا امروز در ایالات متحده و در آفریقا خوانندگان بسیاری را به خود جلب کرده است.

کوربین کالینز، ادیتور یک وبلاگ ادبی، می گوید که داستان های آکپان را برای نخستین بار در مجله نیویورکر خوانده است. او در مورد تصاویرصریح و زلالی که این نویسنده در نوشتار خود به دست می دهد می گوید «شخصیت کودک راوی کتاب آکپان بسیار نزدیک به «هاکلبری فین» مارک تواین است. او می گوید: «من خوشحالم که با گزینش این کتاب توسط اپرا، جمع عظیمی از مردمی که در غیر این صورت ممکن بود هرگز قصه های آکپان را بخوانند و آن را بشناسند به این کتاب توجه کرده و آن را خواهند خواند.« کوربین کالینز معتقد است کتاب تازه آکپان به احتمال قوی داستان نویسی آفریقا را در جریان اصلی ادبی غرب قرار خواهد داد.

آنت آژه لوروو، روزنامه نگار بخش هنری روزنامه گاردین نیجریه می گوید: «مجموعه داستان های کوتاه آکپان یکی از درخشان ترین آثاری است که تا این تاریخ از آفریقا بیرون آمده و در آن مسایلی مطرح شده که اغلب کوشش می شود تا روی آن ها سرپوش گذاشته شود. به ویژه در رابطه با بچه ها که همیشه بیش از همه در معرض خطرهای اجتماعی گوناگون قرار دارند.

آژه لوروو، انتخاب اپرا وینفری را برای آفریقا واقعه ای مهم می خواند و آن را نقطه عطفی می داند که جنبه های خلاقه مردم این قاره را به وضوح به مردم دیگر جهان نشان می دهد. جنبه هایی که اغلب به خاطر مسایل دیگر از جمله مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که وجود داشته تا امروز نادیده گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG