لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

ایران و قدرت های جهانی به مذاکره در ژنو پایان دادند


ایران و قدرت های جهانی به مذاکره در ژنو پایان دادند
ایران و قدرت های جهانی به مذاکره در ژنو پایان دادند
<!-- IMAGE -->

دیپلمات های ایران و شش قدرت جهان به مذاکراتی که بر برنامه اتمی ایران متمرکز بود پایان داده اند. در جریان مذاکرات ایران گفت به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه خواهد داد به دومین تاسیسات غنی سازی اورانیوم دسترسی پیدا کند.

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می گوید دیپلمات های شش کشور که در جلسه مذاکرات در ژنو در روز پنجشنبه شرکت داشتند، موافقت کردند در هفته های آینده مذاکرات را گسترش دهند و پیش از پایان اکتبر جلسه دیگری ترتیب دهند.

سولانا به خبرنگاران گفت ایران قول داده است با آژانس در بازرسی از دومین تاسیات غنی سازی همکاری کند. او همچنین گفت ایران بطور اصولی موافقت کرد مقداری از اورانیوم خود را برای غنی سازی به کشورهای ثالث بفرستد و بعد آن را به کشور بازگرداند.

ایران سانتریفیوژهایی در نطنز دارد، و هفته پیش، از دومین تاسیسات، که گزارش می رسد در نزدیکی شهر قم قرار دارد، خبر داد.

سعید جلیلی، سرپرست هیات جمهوری اسلامی در مذاکرات، به خبرنگاران گفت هیچ کشوری حق ندارد بمب اتمی داشته باشد اما هر کشوی باید ازحق دسترسی به انرژی اتمی صلحجویانه برخوردار باشد.

در حاشیه جلسه روز پنجشنبه، ویلیام برنز معاون وزارت امور خارجه آمریکا با جلیلی ملاقات کرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، جلسه شش جانبه روز پنجشنبه با ایران را «سازنده» توصیف کرد. با این حال، او که در واشنگتن سخن می گفت، افزود می خواهد شاهد اقدامات قاطعتری از سوی ایران باشد.

کشورهای غربی نگران آن هستند که ایران سعی دارد اسلحه اتمی بسازد، اما ایران می گوید اورانیوم را برای مقاصد صلحجویانه غنی می کند.

پیشتر، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی گفت ایالات متحده در جلسه روز پنجشنبه ایران را با تحریم های بیشتر تهدید نخواهد کرد. اما او همچنین یادآور شد واشنگتن آماده است تحریم ها را بعدا اگر لازم شود دنبال کند.

سیلوان شالوم، معاون نخست وزیر اسراییل، گفت و گوها را بی فایده دانست. او در اورشلیم به خبرنگاران گفت بحث ها «اتلاف وقت است.»

سازمان ملل متحد تا کنون سه دور تحریم بر ایران وضع کرده است.

XS
SM
MD
LG