لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۷

ژنرال مک کریستال: وضع در افغانستان وخیم می شود


ژنرال مک کریستال: وضع در افغانستان وخیم می شود
ژنرال مک کریستال: وضع در افغانستان وخیم می شود
<!-- IMAGE -->

نمانیدگان نیروی بین المللی کمک امنیتی در افغانستان -آیساف- در پی دریافت گزارش هایی که حاکی است در یک حمله هوایی چندین غیر نظامی کشته شدند، با ریش سفیدان محلی در غرب کشور ملاقات می کنند.

سخنگوی آیساف روز پنجشنبه به خانواده ه و دوستان قربانیان، که شامل زنان و کودکان بودند، صمیمانه تسلیت گفت.

<!-- IMAGE -->

ناتو گفت یکی از هواپیماهای آن در پی نبرد سختی با شورشیان، شبانه یک بمب هدایت شونده دقیق در ناحیه نادعلی در ایالت هلمند پرتاب کردند.

آیساف گفت نمایندگان برای تعیین تعداد تلفات با ریش سفیدان ملاقات می کنند.

مرگ های غیر نظامیان در جریان عملیات بین المللی علیه شورشیان به یک منبع شکاف و اختلاف بین پرزیدنت حامد کرزی و فرماندهان نظامی تبدل شده است.

ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده نظامی ارشد آمریکا و ناتو در افغانستان، به سربازان دستور داده است برای جلوگیری از وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان، حملات هوایی را محدود کنند.

در این میان، ژنرال مک کریستال روز پنجشنبه در لندن گفت وضع در افغانستان رو به وخامت می رود، و فرصت نیروهای خارجی برای تغییر این روند محدود است.

او این موضوع را پس از آن عنوان کرد که پرزیدنت اوباما در جلسه ای در کاخ سفید در بعد از ظهر چهارشنبه با اعضای تیم امنیت ملی کشور، درباره فراهم آورن استراتژی جدید برای تثبیت افغانستان و حذف القاعده به تبادل نظر پرداخت. ژنرال مک کریستال از طریق ارتباط ویدیویی در بحث شرکت داشت. کاخ سفید درباره آنچه در جلسه مطرح شد گزارشی منتشر نکرده است.

گزارش می رسد اعضای دولت در این باره که آیا میزان درگیری در افغانستان باید کاهش یابد یا به عنوان بخشی از درخواست ژنرال مک کریستال، هزاران سرباز جدید بر نیروهای فعلی افزوده شود یا نه، اختلاف نظر دارند.

پیشتر در روز چهارشنبه، مقامات در جنوب افغانستان گفتند یکی بمب گذار انتحاری یک خودرو بمب گذاری شده را در ناحیه ای در ایالت خوست به یک کاروان سربازان خارجی کوبید و دست کم یک تن را کشت. مقامات بین المللی می گویند مقتول یک سرباز آمریکایی بود.

XS
SM
MD
LG