لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۳

دیپلمات های آمریکا و ایران با یکدیگر ملاقات می کنند


دیپلمات های آمریکا و ایران با یکدیگر ملاقات می کنند
دیپلمات های آمریکا و ایران با یکدیگر ملاقات می کنند

<!-- IMAGE -->

دیپلمات های آمریکا و ایران در حاشیه مذاکرات ژنو با یکدیگر ملاقات کرده اند.

یک سخنگوی آمریکایی می گوید ویلیام برنز، معاون وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه با سعید جلیلی، سرپرست هیات مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی، ملاقات کرد.

ایالات متحده و ایران مناسبات دیپلماتیک ندارند، و درباره دیدار آنها جزییاتی منتشر نشده است. با این حال، عقیده بر این است که ملاقات آنها نخستین جلسه ای است که در بالاترین سطح بین واشنگتن و تهران طی سالها تشکیل می شود.

مقامات ایران در گفت و گوهای چند جانبه با دیپلمات هایی از ایالات متحده ، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان در ژنو شرکت دارند.

تلویزیون ایران می گوید قدرت های جهان موافقت کرده اند پیش از پایان اکتبر مذاکرات بیشتری انجام شود، و اضافه می کند سعید جلیلی چارچوب پیشنهادهای ایران را مشخص ساخت و عقیده خود را درباره چگونگی اجرای آنها تشریح کرد. در این میان، خبرگزاری های ایران به نقل از جلیلی می گویند ایران از حقوق خود درست برنخواهد داشت، که احتمالا اشاره ای به برنامه اتمی کشور است.

کشورهای غربی نگران آن هستند که ایران سعی دارد اسلحه اتمی بسازد، اما ایران می گوید اورانیوم را برای مقاصد صلح جویانه غنی می کند.

در حالی که مذاکرات چند جانبه در ژنو ادامه دارد، مقامات آمریکایی می گویند ممکن است یک دیدار نادر رو در رو بین مقامات ایران و دیپلمات های آمریکایی صورت گیرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی می گوید ایالات متحده در جلسه روز پنجشنبه ایران را با تحریم های بیشتر تهدید نخواهد کرد. اما او همچنین می گوید واشنگتن آماده است تحریم ها را بعدا اگر لازم شود دنبال کند.

سیلوان شالوم، معاون نخست وزیر اسراییل، گفت و گوها را بی فایده دانست. او در اورشلیم به خبرنگاران گفت بحث ها «اتلاف وقت است.»

سازمان ملل متحد تا کنون سه دور تحریم بر ایران وضع کرده است.

در شب جلسه روز پنجشنبه، وزارت امور خارجه آمریکا گفت به منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، اجازه داده شد از دفتر حفظ منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن دیدن کند.

XS
SM
MD
LG