لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

وقايع روز: طرح های برون رفت از بحران و خبرهای ديگر


وقايع روز: طرح های برون رفت از بحران سياسی و چند خبر ديگر
<!-- IMAGE -->

طرح های ميانجيگری و برون رفت از بحران سياسی بعد از انتخابات

گروه سياسی روزنامه اعتماد با انتشار مطلبی زير عنوان «طرح ميانجيگری، راهکاری برای برون رفت از وضعيت اخير» در شماره امروز خود می نويسد «هنوز ابعاد طرح مجمع تشخيص مصلحت نظام از سوی اين نهاد روشن نشده بود که آيت الله مکارم شيرازی نيز طرحی را برای برون رفت از اختلاف های سياسی ارائه کرد.» در ادامه اين مطلب آمده «درخواست مکارم شيرازی برای پايان بخشيدن به اختلافات جامعه معادلات سياسی را وارد فاز تازه ای کرد چرا که تا پيش از اين سخنان اين مرجع تقليد، برخی از محافظه کاران وضعيت حاد شرايط کشور را انکار می کردند اما نگرانی از وضعيت کشور به مرحله ای رسيده است که حتی آيت الله مکارم شيرازی نيز نتوانست از کنار آن عبور کند.» اعتماد به نقل از آيت الله مکارم شيرازی نوشته است «تا زمانی که اختلاف های سياسی در داخل کشور وجود دارد کشورهای خارجی از اين شرايط به وجود آمده در مذاکرات به نفع خود بهره خواهند گرفت.» گروه اجتماعی روزنامه حيات نو در شماره امروز مطلبی منتشر کرده با تيتر «اصلاح طلبان به ديدار سيد محمد خاتمی و سيد حسن خمينی می روند.» در اين مطلب آمده است که «برای برون رفت از وضعيت پس از انتخابات در ماه های گذشته راهکارهای بسياری توسط چهره های مختلف سياسی مطرح شده است.» حيات نو با اشاره به پيشنهاد اخير مجمع تشخيص مصلحت نظام داير بردخالت ريش سفيدان و بزرگان جامعه برای رفع بحران های کنونی جامعه می نويسد «اگرچه طرح ميانجيگری اولين بار از سوی برخی اصولگرايان مطرح شد اما اين روزها به محور گفت و گوهايی از سوی اصلاح طلبان هم تبديل شده و اين بار اصلاح طلبان يک گام نيز جلوتر آمده اند به اين ترتيب نشان دهند اگر اصولگرايان راست حاضرند جلوی راديکال ها را بگيرند، اصلاح طلبان هم به دنبال يافتن راه حلی برای حل مشکلات هستند.» در همين حال اعتماد می نويسد «شنيده ها حاکی از آن است که برخی چهره های اصلاح طلب در صدد دعوت از رئيس جمهوری دوران اصلاحات و بيت امام هستند تا نقش ميانجيگری ايفا کنند.»

<!-- IMAGE -->

میر حسین موسوی: شرایط فعلی برای کشور یک فرصت است و اگر به درستی مدیریت شود می تواند به تفاهم ملی منجر شود

مهندس موسوی نامزد معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری که با جناح اقلیت مجلس دیدار کرده همچنین گفته است امروز یک شبکه اینترنتی در فضای مجازی شکل گرفته که در فقدان رسانه بسیار موثر عمل می کند. وی با اشاره به راه پیمایی روز قدس گفت، برای نمونه برای روز قدس هیچ اطلاعیه ای داده نشد، ولی حضور مردم و حتی جوانانی که خانواده هایشان نگران بودند به دلیل وجود این شبکه تبدیل به یک راه پیمایی عظیم شد. موسوی با اشاره به خشونتی که پیش از انتخابات بر مردم تحمیل شد و به ویژه در زندان کهریزک تاکید کرده فضای جامعه تند شده است و باید بکوشیم از برخورد با عوامل امنیتی خودداری کنیم.سعيد حجاريان از زندان آزاد شد

سعید حجاریان عضو شورای مرکزی حزب مشارکت پس از تحمل ۱۰۰ روز از زندان دیروز آزاد شد. خبرگزاری های رسمی جمهوری اسلامی در حالی از آزادی وی از زندان اوین خبر دادند که پیش از آن گفته می شد او در خانه ای امن تحت نظر است. آقای حجاریان به دلیل عوارض ناشی از ترور ده سال پیش به مراقبت های پزشکی روزانه نیاز دارد. او از جمله زندانیانی بود که در دادگاه از دیدگاههای گذشته ابراز ندامت کرد. سعيد حجاریان دو روز پس از آن که رییس کل دادگستری از صدور حکم اولیه ۲۰ از تن زندانیان خبر داد آزاد شد.


فرمانده نیروی انتظامی: در مورد زندان کهریزک بزرگنمایی شد

فرمانده نیروی انتظامی به خبرگزاری ایلنا گفته است که در مورد زندان کهریزک بزرگنمایی شد و اتفاقات دیگر هم صحت ندارد. سردار احمدی مقدم در پاسخ به رده تشکیلاتی متهمانِ این پرونده تاکید کرده است که بالا و پایین بودن درجه افراد یعنی چه؟ و این که بگوییم حتما باید یکی از فرماندهان نیروی انتظامی باید بازداشت شود یک برخورد سیاسی است. به نظر میرسد که این اظهارات در پاسخ به افشاگری های کروبی صورت می گیرد که از شکنجه و تجاوز در زندان ها پرده برداشت.یونسکو «نوروز» را به عنوان میراث فرهنگی جهانی ثبت کرد

یونسکو «نوروز» جشن باستانی ایرانیان را به عنوان میراث فرهنگی جهانی ثبت کرد. این درخواست از مدتها پیش از سوی ایرانیان به عنوان نمادی برای گسترش ارتباطات فرهنگی در جهان مطرح شده بود. این در خواست افزون بر ایران از سوی کشورهای هند، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ترکیه هم مطرح شده بود. در هنگام ثبت جهانی نوروز در اجلاس ابوظبی افغانستان و تاجیکستان که دو کشور مهم برگزار کننده ی نوروز هستند حضور نداشتند.

XS
SM
MD
LG