لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۵

عفو بين الملل خواستار آزادی ۳۶ تن از ايرانيان زندانی در عراق شد


عفو بين الملل خواستار آزادی ۳۶ تن از ايرانيان زندانی در عراق شد
عفو بين الملل خواستار آزادی ۳۶ تن از ايرانيان زندانی در عراق شد
<!-- IMAGE -->

سازمان عفو بين الملل اعلام کرده است دو ماه پيش نيروهای امنيتی دولت عراق پس از حمله به ارودگاه اشرف، محل سکونت اعضای سازمان مجاهدين خلق، ۳۶ تن ازاعضای اين سازمان را بازداشت و در پاسگاه پليس شهر الخلس واقع در استان دياله زندانی کرده اند.

سازمان عفو بين الملل در بيانيه خود نسبت به وضعيت جسمانی وخيم اين ۳۶ تن که مدت ۶۴ روز است در اعتصاب غذا بسر می برند ابراز نگرانی کرده است.

مقامات دادگاه کيفری استان دياله خبر از آن می دهند که قاضی مرحله تحقيقات و مسئول پرونده اين ۳۶ عضو سازمان مجاهدين خلق در شهر الخلس برای بار دوم در هفته گذشته حکم اوليه خود را مبنی بر آزادی تایيد کرده است. به گفته قاضی هيچگونه اتهامی عليه اين ۳۶ نفر صادر نشده و اتهام اقامت غيرقانونی آنها را نيز نپذيرفته است اما تا کنون به گفته سازمان عفو بين الملل مقامات پليس شهر بدون ارایه هيچگونه دليلی از آزاد کردن اعضای سازمان مجاهدين خلق خودداری کرده اند.

در همين رابطه، مقامات اين نهاد بين المللی مدافع حقوق بشر از نخست وزير دولت عراق، آقای نوری المالکی خواسته اند که شخصا درآزاد کردن ۳۶ مرد ساکن اردوگاه اشرف دخالت مستقيم کرده و دستور تحقيق درباره علل آزاد نکردن آنها توسط مقامات پليس شهر الخلس را نيز صادرکند. درعين حال سازمان عفو بين الملل در بيانيه خود به مقامات عراقی هشدار داده است که هرچه سريعتر اين افراد را بدون هيچ قيد و شرطی آزاد سازند.

سازمان عفو بين الملل همچنين مخالفت شديد خود را نسبت به اجبار برگرداندن ايرانيان، از جمله اين ۳۶ زندانی و ساير ساکنان اردوگاه اشرف به ايران ابراز کرده است زيرا به گفته مقامات اين سازمان اين افراد در بازگشت به ايران حقوق شهروندیشان به شدت نقض، مورد شکنجه و يا اعدام خواهند شد.

گفته می شود بيش از سه هزار ايرانی که اکثر آنها از اعضای سازمان مجاهدين خلق می باشند سال هاست در ارودگاه اشرف در نزديکی بغداد ساکن هستند. بدنبال حمله نيروهای امنيتی دولت عراق به اردوگاه اشرف در ۲۸ ماه ژوئن، سازمان مجاهدين خلق اعلام کرد که ۱۱ تن از اعضای اين سازمان کشته و بيش از ۵۰۰ نفر مجروح شده اند.

XS
SM
MD
LG