لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

کلینتون: ایران باید به تعهدات بین المللی خود عمل کند


<!-- IMAGE -->

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید او در مورد نتیجه مذاکرات روز پنجشنبه در ژنو بین ایران و مقامات پنج عضو دایمی شورای امنیت بعلاوه آلمان، پیش داوری نخواهد کرد.با این حال او روز چهارشنبه در نیویورک یادآور شد که ایران باید به تعهدات بین المللی خود عمل کند یا با انزوای بیشتر روبرو خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت از جمله تعهدات ایران پایان دادن به فعالیت هایی است که بدون نظارت بین المللی جریان دارد. ایران همچنین برای تضمین این که کارهایش برای مقاصد صلح جویانه انجام می گیرد، باید رویّه های بازرسی را قبول کند.

<!-- IMAGE -->

پیشتر، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت ایران با خودداری از فاش کردن ساختن تاسیسات جدید غنی سازی اورانیوم در زمان مقرر، قانون آژانس را نقض کرد.

محمد البرادعی روز چهارشنبه در مصاحبه ای با یک ایستگاه تلویزیونی هند گفت ایران قرار بود آژانس را در همان روزی که کارهای ساختمانی تاسیسات آغاز شد، آگاه کند.

البرداعی، که یک روز پیش از مذاکرات ایران و شش قدرت جهان در ژنو سخن می گفت، خودداری ایران را «شکستی برای اصل شفافیت» توصیف کرد و گفت بازرسان آژانس برای پی بردن به مقصود تاسیسات جدید، باید هرچه زودتر از آن دیدن کنند.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته است تهران به زودی به آژانس خواهد گفت چه زمانی می تواند از تاسیسات دیدن کند.

پیشتر، سرپرست هیات مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی ایران گفت او با «حسن نیت» در گفت و گوهای بین المللی درباره برنامه اتمی کشورش شرکت می کند.

سعید جلیلی روز چهارشنبه گفت او مذاکرات را، که روز پنجشنبه در ژنو با اعضای دائمی شورای امنیت بعلاوه آلمان در ژنو آغاز می شود، «فرصتی مثبت» برای کشورهای شرکت کننده تلقی می کند.

<!-- IMAGE -->

اما علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، روز سه شنبه گفت تهران درباره هیچ مقوله ای که مربوط به حق آن برای غنی سازی اورانیوم باشد بحث نخواهد کرد. آمریکا گفته است این مساله را مطرح خواهد ساخت.

صالحی گفت ایران هرگز برنامه اتمی خود را رها نخواهد کرد، و افزود برای حفاظت از تاسیسات غنی سازی جدید ایران که اخیرا فاش شد، این تاسیسات، در کوهی در نزدیکی یک پایگاه نظامی ساخته شده است.

سخنگوی کاخ سفید گفت ایران ممکن است مایل نباشد درباره فعالیت های غنی سازی، از جمله تاسیسات جدید بحث کند، اما مذاکره کنندگان آمریکایی نگرانی های خود را عنوان خواهند کرد.

ایالات متحده و دیگر قدرت های غربی اصرار داشته اند که آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر بی درنگ به تاسیسات دست پیدا کند تا مطمئن شود که برای تولید تسلیحات اتمی ساخته نمی شود.

XS
SM
MD
LG