لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

وقايع روز: علت تظاهرات دانشجويان و چند خبر ديگر


وقايع روز: علت تظاهرات دانشجويان و چند خبر ديگر
وقايع روز: علت تظاهرات دانشجويان و چند خبر ديگر
<!-- IMAGE -->

ارزيابی روزنامه کيهان چاپ تهران از تظاهرات دانشجويان و توصيه برخورد قاطع با دانشجويان خاطی

روزنامه کيهان در يک گزارش خبری تحليلی نوشته است «جبهه اصلاحات تعطيلی احتمالی دانشگاه ها در ادامه اعتراض های پس از انتخابات رياست جمهوری ايران را در زمره بد اقبالی های سياسی خود ارزيابی می کند.» چرا که «استراتژيست های اين جبهه استفاده از پتانسيل دانشگاه ها را بهترين مجال برای فتنه افروزی در فضای امن اجتماعی دانسته و تنها راه برای امتيازگيری سياسی از نظام را همين فرصت می دانند.» کيهان در ادامه اين مطلب تظاهرات دانشجويی اخير در دانشگاه تهران را در زمره توطئه مشترک گروههای فعال دانشجويی نظير طيف علامه دفتر تحکيم وحدت و سازمان مجاهدين خلق به سرکردگی مسعود رجوی عنوان کرده و می نويسد «گروهک غيرقانونی علامه دفتر تحکيم وحدت متولی ساماندهی اساتيد مختلف برای راه اندازی اين موج اعتراض ها در دانشگاه هاست.» کيهان «اعتراض به وضعيت خوابگاه ها، کيفيت غذا، امور آموزشی در دانشکاهها و تلاش برای گسترش اعتراض ها به ساير شهرستان ها را در شمار فهرست بهانه سازی های اعراض آميز ونا امن سازی دانشگاه ها ذکر کرده است.» کيهان در ادامه اين گزارش تأکيد بر مسئوليت سنگين دانشجويان و مديران متعهد دانشگاهی نسبت به حفظ امنيت فضای آکادميک دانشگاه ها، «فعال سازی کميته های انضباطی و برخورد قاطع با دانشجويان خاطی و برقراری ارتباط با اوليای دانشجويان و استفاده از ظرفيت اساتيد متعهد» را بعنوان راهکاری جهت ايجاد ثبات در فضای دانشگاهی توصيف کرده است. در همين حال آغاز سال تحصيلی جديد با نا آرامی های دانشجويی در ايران همراه شده است. روز دوشنبه صدها تن از دانشجويان دانشگاه تهران بر عليه محمود احمدی نژاد شعار هايی سر دادند. يک روز پس از آن دانشجويان دانشگاه صنعتی شريف نيز با سر دادن شعارهايی نسبت به حضورِ وزير علوم در اين دانشگاه اعتراض کردند.

<!-- IMAGE -->

دفتر تحکيم وحدت خواستار آزادی هر چه سريعترِ زندانيانِ سياسی شد

دفتر تحکيم وحدت دربيانيه ای به مناسبت آغاز سال تحصيلی دانشگاهها خواستار آزادی هر چه سريعترِ زندانيانِ سياسی شده و گفته است دانشگاه بی صبرانه منتظر در آغوش کشيدن استادانِ زندانی خود چون سعيد حجاريان، احمد زيدآبادی، عبدالله مومنی، علی تاجرنيا، کيوان صميمی، و ديگر آزاديخواهان و حق طلبانِ در بند است. در اين بيانيه همچنين بر فعاليت های مسالمت آميز و پرهيز از خشونت و تداوم دفاع از حقوق بشر تاکيد شده است. دفتر تحکيم وحدت، در بيانيه ی خود می گويد بازگشت ِ دانشجويانِ محروم از تحصيل به دانشگاه بازگشت اساتيدی که اجباراً بازنشسته و خانه نشين شده اند و توقف اين روند جلوگيری از دخل و تصرف های ناصواب در قالبِ انقلاب فرهنگی در علوم انسانی و ماننده آن می تواند مبنايی برای اتحاد و ائتلافِ حداکثری دانشجويان بر اساس مطالباتِ حداقلی آنها باشد.

۳۰۰نفر از فعالان از فراخوان آيت ‌الله منتظری برای مقابله با ظلم به شهروندان در پوشش و به نام دين

<!-- IMAGE -->

بيش از ۳۰۰ نفر از فعالان سياسی، اجتماعی، فرهنگی و مدنی با انتشار نامه ای خطاب به ملت ايران و مراجع تقليد از فراخوان آيت‌الله حسينعلی منتظری برای مقابله ی مراجع تقليد با ظلم به شهروندان، در پوشش و به نام دين و همچنين از اقدامات شجاعانه آيت الله يوسف صانعی حمايت کردند. امضا کنندگانِ اين نامه اقدامِ آيت الله منتظری و آيت الله صانعی در انتقاد از وضعيت جاری را شجاعانه توصيف کرده و از ساير مراجع تقليد و علمای دين خواسته اند آنان نيز به اين «فريضه دينی» عمل کنند. در اين نامه هشدار داده شده در صورتِ سکوت بزرگان دينی حوادث اخير به نام آنان نوشته خواهد شد و دولتمردان و حاکمان از اين اهرم برای فشارآوردن به روحانيان در راستای پيشبرد مقاصدشان بهره مي‌گيرند. در همين حال روز سه شنبه رييس کل دادگستری استان تهران گفت احکام اوليه ی بيست تَن از متهمانِ حوادث پس از انتخابات در ايران صادر شده اما قطعی نيست. سيد عليرضا آوايی تأکيد کرد که متهمان حق اعتراض دارند و اين احکام قابل تجديد نظر هستند.

XS
SM
MD
LG